Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Nowe prawo w Polsce. Ma być bezpieczniej. Wiceminister zapowiada zmiany

34
Podziel się:

Ustawa antyprzemocowa powoduje, że sprawcy przemocy domowej są natychmiast izolowani od swych ofiar. Wiele polskich rodzin otrzymało już skuteczną pomoc. Wiceminister zapowiada kolejne zmiany.

Nowe prawo w Polsce. Ma być bezpieczniej. Wiceminister zapowiada zmiany
Przemoc domowa. Nowe prawo w Polsce zaczyna działać (AKPA, AKPA)

Od roku obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Co ona powoduje? Sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostaje zakaz zbliżania się.

Policja jest zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli tego nie robi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Według raportów policji, w ciągu 12 miesięcy w 3207 polskich rodzinach ofiary przemocy domowej otrzymały skuteczną pomoc, na którą wcześniej nie mogły liczyć.

Kolejne regulacje

To nie koniec, gdyż ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami. Resort chce, aby ofiary przemocy mogły wnioskować o zakaz zbliżania się przez sprawcę do pokrzywdzonych, np. na ulicy lub w miejscu pracy.

Drugim narzędziem będzie zakaz komunikowania się z ofiarami (np. przez telefon lub komunikatory), a trzecim będzie zakaz wstępu do określonych miejsc, z których korzystają pokrzywdzeni (np. praca, szkoła, miejsca uprawiania sportu i związane z kulturą) - mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Ofiary przemocy domowej otrzymują pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. Jest to pomoc prawna, psychologiczna i materialna.

Zobacz także: Szczepienia w szkołach? Zapowiedź wiceministra
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
iga
7 miesięcy temu
Ale jak beda na emeryturze, to dzieci i tak beda mialy obowiazek sie nimi opiekowac?
Prawda
7 miesięcy temu
To nie PiS wprowadza te zmiany tylko ustawy przyszły z Brukseli w Polsce nie ma rządu tylko władza wykonawcza jak w czasach PRL wykonywali rozkazy Ruskich
Ares
7 miesięcy temu
Jak to się ma do ustawy covidowej że można kogoś na dwór wywalić, więc gdzie ten ktoś ma pójść? Do ministra Ziobry? W Polsce zawsze tworzy się dwie ustawy wzajemnie wykluczające.
Kot Alik
7 miesięcy temu
Mnie mój stetryczały "pan" głodzi, drze się na mnie jak wróci do domu z sejmu i gwałci co noc. I co? I nic. Składam skargę do Strasburga.
MOWA O
7 miesięcy temu
PRZEMOCY FIZYCZNEJ KTOREJ NIE DA SIĘ UKRYC (ŚLADY NA CIELE MOWIA WSZYSTKO) CZESTO SA I ŚWIADKOWIE . A CO W PRZYPADKU TZW. "ZBRODNI DOSKONALEJ DOKONYWANEJ W " BIALYCH REKAWICZKACH" (JAKA PRZEMOC ? NIE MA SLADOW NIE MA ŚWIADKOW) CZYLI PRZEMOCY PSYCHICZNEJ ?
art12
7 miesięcy temu
Bzdura, wiem z własnego doświadczenia
ooloo
7 miesięcy temu
Policja unika tego prawa. Zniechęca ofiary do składania wniosków.
POwcy
7 miesięcy temu
najwieksze POparcie maja w zakładach karnych 100%
michal
7 miesięcy temu
szkoda ze tych ludzi z panstwowki nie izoluja
dr.Solfernus
7 miesięcy temu
Czy dotyczy to również członów jedynie słusznej partii
szczurołap
7 miesięcy temu
Ludzie będą się coraz chętniej żenić i płodzić dzieci. Taniej wyjdzie comiesięczna wizyta w domu publicznym. I o to chodzi...
Jak?
7 miesięcy temu
Bez dowodów? Tak z samego pomówienia?
bolek
7 miesięcy temu
BRAWO PIS BRAWO KACZYNSKI SAM SIEDZI I POLICJA PILNUJE BY SIE NIKT NIE KONTAKTOWAL Z PREZESEM
Tom
7 miesięcy temu
ta, usuną mnie z mojego własnego domu na poczet obcej osoby niby tak ? se ta osoba jak nie jej dom się wyprowadzi na swoje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić