Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Nowe zasady kontroli drogowych. O tym musisz pamiętać

20
Podziel się:

9 lutego zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa dotycząca kontroli drogowych. Rozwiewa ona wszelkie wątpliwości. Dla przypomnienia wyjaśniamy, jak należy się zachować, gdy policjant macha lizakiem.

Nowe zasady kontroli drogowych. O tym musisz pamiętać
Kontrola drogowa (policja.pl)

Od 9 lutego obowiązują nowe przepisy. Są one ważne z perspektywy osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego (UTO) i motorowerach.

Kierowców wspomnianych środków transportu obowiązują identyczne zasady kontroli, jak kierowców samochodów czy motocykli. Procedura kontroli nie uległa zmianie.

Tak postępuj podczas kontroli drogowej

Ze względu na nowelizację przepisów warto przypomnieć zasady dotyczące przebiegu kontroli drogowej. Po zatrzymaniu policjant powinien podać swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania.

Wyjątek stanowią zorganizowane kontrole polegające na sprawdzeniu stanu trzeźwości. Moto.pl przypomina, że wtedy policjant podaje jedynie powód zatrzymania.

Warto pamiętać, że na żądanie kierowcy umundurowany policjant musi okazać swoją legitymację. Nieumundurowany policjant powinien ją natomiast przedstawić od razu.

Pamiętaj o tym, że w trakcie kontroli nie należy wysiadać z pojazdu, o ile nie poprosi o to policjant. Ręce powinno się trzymać na kierownicy. Oczywiście zatrzymać trzeba się tak, by nie uniemożliwiać płynnego ruchu.

Zobacz także: Pomysły PiS na walkę z inflacją. Belka: To byłaby katastrofa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Krzysztof z w...
8 miesięcy temu
nie powinno być tyle policji w warszawie i w centrum na polecenie ministra Kamińskiego patrole powinny odjechać z centrum i nie kumulować się na polecenie Rzecznika Służb Spcecjalnych...nie ma zgody na okupowanie policyjnych patroli w warszawie...natychmiast powinny być oddelgowane w inne miejsca
Ja 🙋
8 miesięcy temu
Ja się domagam policyjne Bodycam , np w USA już każdy to ma.
Piotr
8 miesięcy temu
uwaga uwage ocena zabezpiecznia miasta warszawy...podczas soboty..ocaniam na celujący 6+plus za starania 10 ocena maksymalna .dobrze się starają policjanci powinni dostać nagrody za ochronę warszawy..okulary przeciwsłoneczne wskazane na słońce
Gosc
8 miesięcy temu
w stanach czasem tak grzecznie nie trzymają rąk na kierownicy w Chicago kierowca oderwał ręce od kierownicy efekt policjantka zastrzelona na miejscu jej kolega stan krytyczny
1@?
8 miesięcy temu
ej kolezko moze korki z polskiego
takiebuty
8 miesięcy temu
Nie rozumiem słowa "powinien" w zdaniu "Po zatrzymaniu policjant powinien podać swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania." Czy redaktor sugeruje, że policjant może ale nie musi podawać przyczyny zatrzymania? bo mnie się wydaje, że musi podać takową przyczynę zatrzymania. Za nieuzasadnione zatrzymanie grozi mu postępowanie. Nie może mnie też ubezwłasnowolnić nie podając przyczyny. zaraz po zatrzymaniu mogę od razu odjechać i nie będzie to ucieczka. to że nie zdążył co miał zrobić to już nie moja wina.
Prawda
8 miesięcy temu
Zatrzymać sie tak by nie umożliwiać płynnego ruchu... czy ktoś wogole czyta co pisze... prawdziwych dziennikarzy już brak aby tacy co beż prawa jazdy jeżdżą latami...
Wacław
8 miesięcy temu
kiedyś jechałem przez las, a tu z krzaków wyskakuje jakiś człowiek ubrany na czarno (bez czapki) i macha w moim kierunku jakimś czarnym przedmiotem; pomyślałem, że zaraz rzuci we mnie tym przedmiotem więc go ominąłem i dodałem gazu; gdy go mijałem spostrzegłem w głębi leśnej dróżki radiowóz, a we wstecznym napis POLICJA na plecach "czarnego", w tym momencie z automatu wcisnąłem hamulec i zatrzymałem się kilkadziesiąt metrów dalej; myślicie, że było miło? nie było; przekroczyłem prędkość o 12 km/h i dostałem mandat, dyskusja na temat niekompletnego munduru policjanta i nagłego wyskoczenia na jezdnię dolała oliwy do ognia, samochód miałem przetrzepany dokładnie; atmosfera nieco się uspokoiła, gdy zacząłem nagrywać całe zajście, policjant nawet znalazł czapkę, a jego kolega widząc co się dzieje nawet nie wyszedł z radiowozu....
fiolka
8 miesięcy temu
czy na buty tyż bydzie prawo jazdy? toż to UTO. rozumiem motorowery, rowery, ale jakies ku54wa zabawki na drogach?? skandal!!
GOSC
8 miesięcy temu
Jak macha to znaczy że chce jałmużnę .
Twój nick
8 miesięcy temu
A jak policjanci śpią w stronnym miejscu w radiowozie na służbie to też mają mieć ręce na kierownicy? Tak tylko pytam
Aleksander
8 miesięcy temu
Kiedyś sami zapłacą za za nadgorliwość czują się panami w stosunku do swych bo obcy morze zrobić kłopot.
Hmmm
8 miesięcy temu
A nie powinien zaszczekać ?
Gość
8 miesięcy temu
ZERO komentarzy - DZIWNE???!!!; zastanawia fakt tego newsa dot. identyfikacji umundurowanego f-sza policji, dot. braku naszywki z imieniem i nazwiskiem w widocznym dla kontrolowanego miejscu na uniformie w/w...NU???!!!propagandziści o tym też wiecie???...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić