Nowy projekt ustawy. Odszkodowania za zakażenia w pracy

38

Nowe przepisy zakładają, że każdy, kto zakazi się w pracy będzie mógł otrzymać odszkodowanie. W odróżnieniu od poprzedniego projektu bez znaczenia ma być fakt czy dana osoba była zaszczepiona.

Nowy projekt ustawy. Odszkodowania za zakażenia w pracy
Nowa ustawa dotycząca COVID-19. (PAP, )

Nowy projekt zapowiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Doniesienia potwierdziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która poinformowała, że projekt, zastępujący projekt posła Czesława Hoca wpłynął do Sejmu.

Odszkodowanie za zakażenie w pracy

Wcześniejszy projekt zakładał okazanie przez pracownika certyfikatu szczepień. Teraz ma to zostać zmienione. Ponadto raz w tygodniu pracownik będzie mógł nieodpłatnie wykonać test na obecność SARS-CoV-2.

Pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem - mówi art. 3 projektu.

Art. 4 z kolei mówi o możliwości otrzymania odszkodowania za zakażenie w pracy. Jednak pracownik musi wskazać okoliczności, w których doszło do zakażenia oraz osoby, z którymi miał kontakt.

O ustawie wspomniał już minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej, która miała miejsce 17 stycznia, podkreślił, że projekt jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa.

Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia - powiedział Niedzielski.
Zobacz także: Nowy pomysł rządu ws. COVID-19. Ekspertka mówi wprost
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić