Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Długość życia na emeryturze. Ile wynosi średnia długość życia w Polsce?

47
Podziel się:

Trzy ostatnie dekady przynosiły pozytywne informacje - średnia długość życia w Polsce się wydłuża. Niestety, na ten dobry wynik w znaczący sposób wpłynęła epidemia COVID-19. Dane po pandemii jednoznacznie wskazują na spadek długości życia w każdym z polskich województw. Te dane dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Długość życia na emeryturze. Ile wynosi średnia długość życia w Polsce?
Długość życia na emeryturze. Namieszała pandemia (Pixabay)

Średnia długość życia w Polsce

Ostatni raport opublikowany przez GUS podaje twarde fakty - zestawiając rok 2020 z poprzednim - 2019, przeciętna długość życia skróciła się o 1,5 roku wśród mężczyzn, zaś o 1,1 roku u płci przeciwnej.

Ta sytuacja jest wynikiem epidemii koronawirusa znanego jako COVID-19, który zebrał pokaźne żniwa wśród ludzi. W wyniku tej intensywnie rozwijającej się epidemii doszło do ogromnej liczby zgonów. GUS prowadził badania w całej Polsce, we wszystkich województwach. Które z nich odnotowało najlepszy, a które najgorszy wynik?

W przypadku mężczyzn największy spadek tego wskaźnika (1,8 roku) zanotowano w województwie świętokrzyskim, a najmniejszy w województwie warmińsko-mazurskim (1 rok).

Natomiast u kobiet największy spadek wystąpił w województwie podkarpackim i łódzkim (1,4 roku). Najniższy odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku).

Analiza danych z roku 2019 wskazała, że mężczyźni w Polsce żyli średnio o 18 lat dłużej niż do połowy ubiegłego stulecia, zaś panie żyły o 20 lat dłużej w stosunku do tego samego okresu. Zaledwie rok później, czyli w 2020, średnia długość życia wśród panów spadła do 72,6 lat, zaś u kobiet do 80,7 lat.

Średnia długość życia emerytów w różnych województwach

Podsumowanie roku 2020 wskazuje, że średnia długość życia człowieka jest bardzo zróżnicowana w zależności od zamieszkiwanego województwa. I tak najkrócej żyli panowie zamieszkujący województwo łódzkie (71,1 roku). Najdłużej natomiast mężczyźni, którzy korzenie zapuścili w województwie małopolskim (73,8) i podkarpackim (73,7 roku).

Najkrótsze życie w wieku emerytalnym według raportu mają kobiety w województwie łódzkim (79,6 roku). Najdłużej zaś żyją te w podlaskim i podkarpackim - kobiety dożywają tam średnio 81,9 oraz 81,8 roku (odpowiednio).

Przyglądając się opublikowanemu raportowi warto zwrócić uwagę na podregion katowicki. Na tle innych miast wypada on wyjątkowo kiepsko. Na tym obszarze średnia długość życia w przypadków panów jest krótsza od średniej krajowej o 1,2 roku, zaś kobiety dożywają o 1,6 roku mniej niż wynosi średnia krajowa mieszkanek innych regionów Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Polacy
4 miesiące temu
Tak znas nikt nie umnie krańcu a ci przy korytach tylko władza im w głowie każdy złodziej chce władzy i kasy spojscie na Tuska ciągle miało i kasy chce Niemcy mu płacą polska mu placi i wciąż szatanowi malo
Polacy
4 miesiące temu
A jak już dostaniesz ta głodową emeryturę to musisz pomuc dziecia dlatego mało ze głodują oszczędzają chlep to nie dojadają dlatego szybko zdychają i bardzo krutko żyją Nie co te bydło z elit na kradli to maja
Emeryci ci bi...
4 miesiące temu
W polscezyja ludzie najkruciej bo nie starcza im na warzywa i owoce nie stać by sobie gdzieś pojechali by.musieli otkladac 20 lat
Ostatnisprawi...
4 miesiące temu
U nas emeryturę dostać trzeba mieć szczęście by dożyć.Jak już dozyjesz to góra rok i do innego życia.Tak,gdyby nie pierdolona Unia byśmy żyli dłużej i zdrowieje.To oni zasponsorowali nam wirusa i świńskie jedzenie.To mordercy i zboczeńcy więc czego tu oczekiwać.
Xyz
4 miesiące temu
Średnio to wg danych GUS utrzymanie 4 osób w rodzinie/mc to ok. 4.200 zł. Sex SREDNIO to 3 razy w tygodniu... Ale bzdura...
Kiss
4 miesiące temu
Jedna emerytura i do piachu takie bedzie zycie na emeryturze
Ola
4 miesiące temu
Była duża liczba zgonów bo nikt nie leczył ludzi 2 lata i umierali na choroby które mieli wcześniej a nie na kovid !!!
future
4 miesiące temu
A Tusk kazał pracować prawie do 67,5 - 70 ...Jak wróci to wprowadzi ten plan na pewno w życie...
Zib
4 miesiące temu
Pracując w przemyśle ciężkim do 65 roku życia i po zabranych uprawnieniach do emerytury pomostowej, to ile się skorzysta z emerytury?
Buono
4 miesiące temu
Ten artykuł według mnie prawdę mówi . Przynajmniej w moim otoczeniu to wszystko się pokrywa i zgadza .
Żebrak
4 miesiące temu
ZUS ZAKLAD UBEZPIECZAJĄCY SPEKULANTÓW
Raj dla przes...
4 miesiące temu
A Inni mogą ranić uczciwych , to nie hejt to smutna prawda
Janusz
4 miesiące temu
ZUS lubi to
Janusz
4 miesiące temu
Proponuję oskładkować sędziów i prokuratorów.Czy te grupy zawodowe to inni ludzie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić