Wróć na
Aldona Brauła
|

Nowy raport CIA. Chiny miały szantażować WHO w sprawie epidemii koronawirusa

199
Podziel się

CIA opublikowało najnowszy raport w sprawie koronawirusa. Według niego, na początku roku Chiny próbowały opóźnić ogłoszenie pandemii. Zagroziły, że przestaną współpracować z WHO, jeśli organizacja ogłosi stan zagrożenia dla całego świata.

Najnowszy raport CIA. Poważne oskarżenia wobec Chin
Najnowszy raport CIA. Poważne oskarżenia wobec Chin (Getty Images)
bCNBFwGd

Domniemane opóźnienie nastąpiło w kluczowym momencie, czyli w styczniu. Wirus rozprzestrzeniał się wtedy powoli po świecie, ale granice wciąż były otwarte i nikt nie uznawał koronawirusa za realne zagrożenie dla całej ludzkości.

Według CIA Chiny wykorzystały ten czas aby lepiej się przygotować. Gromadzono sprzęt medyczny produkowany za granicą, maseczki, przyłbice, stroje dla lekarzy i wszystko co tylko mogło się przydać w szpitalach. Rząd miał w ten sposób przygotować się na nadchodzący kryzys.

bCNBFwGf

Treść raportu CIA została potwierdzona w Newsweek przez dwóch urzędników wywiadu USA. Jest to już drugi raport, który wskazuje, że Chiny silnie naciskały na WHO, aby organizacja milczała na temat ryzyka epidemii.

Zobacz także: Koronawirus na Śląsku. Lekarz: nie spodziewałem się aż takiej skali

Niemiecki wywiad sugerował, że sprawą zajął się chiński prezydent Xi Jinping. Miał osobiście naciskać na dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. Powiedział, że Chiny zaprzestaną wszelakiej współpracy jeżeli zostanie ogłoszona pandemia.

bCNBFwGl

WHO opublikowała oświadczenie wkrótce po publikacjach. Nazwano te doniesienia "bezpodstawnymi i nieprawdziwymi".

Nie komentujemy konkretnych dyskusji z państwami członkowskimi, ale możemy powiedzieć, że przez cały czas podczas pandemii WHO postępowała zgodnie z regulaminami jako organizacja skupiająca się na ochronie wszystkich ludzi na całym świecie. WHO opiera swoje zalecenia na nauce, dowodach, danych i poradach niezależnych ekspertów – piszą w oświadczeniu.

WHO 30 stycznia ogłosiło epidemię koronawirusa stanem wyjątkowym dotyczącym zdrowia publicznego. Szybko dodano, że Chiny nie są winne i pochwalono je wtedy za to, jak doskonale sobie radzą. Do tej pory sprawa budzi wątpliwości, a Donald Trump, otwarcie krytykuje WHO i uważa Chiny za winne rozprzestrzenieniu się koronawirusa.

bCNBFwGm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCNBFwGG
KOMENTARZE
(199)
Iga
3 miesiące temu
Chińczycy wykupili towar najlepszej jakości z całego świata a teraz pomagają innym krajom , sprzedawając lipny towar made in china. Tyle w temacie. Cały świat powinien odwrócić sie od Chinczyków plecami.
real
3 miesiące temu
WHO to kolejna organizacja zyjaca z cudzych pieniedzy a nic nie dajaca od siebie. Stwarza tylko pozory.
nyr
3 miesiące temu
W październiku zeszłego roku na lotnisku w Hongkongu mierzona wszystkim temperaturę. A teraz cały zachód rżnie głupa że nic nie wiedział.
bCNBFwGH
Iki
3 miesiące temu
Epidemia powinna być zatrzymana w Grudniu w rejonie zagrożonym Wu Han.Dlaczego nic nie zrobiono ? WHO mając wiedze w Grudniu i ogromne pieniadze finansowane z całego swiata?.Sami sobie odpowiedzcie.Teraz angazuja sie udzielaja rad eksperci?gdzie byli w Grudniu.Dobrze wiedzieli z czym maja doczynienia
Prot
3 miesiące temu
CIA to Agencja zbrodnicza odpowiadająca za śmierć milionów osób w konfliktach zbrojnych wzniecanych wskutek jej przestępczych intryg i celowo sfałszowanych "danych" zwiadowczych. Dopóki będą istnieć USA wraz z działającą na ich rzecz CIA dopóty świat nie zazna pokoju. USA gniazdem światowego terroryzmu politycznego.
Najnowsze komentarze (199)
Liiliaanna
3 miesiące temu
Ciekawe że Chiny po pierwszych ujawnionych oficjalnych przypadkach od razu budowaly szpitale na tysiące chorych w tempie expresowym. Skąd wiedzieli że zaraza będzie na taką skalę . No skąd.
Afs
3 miesiące temu
Czy tylko ja nie więrzę rządowi Amerykańskiego i ich wszystkie teorie spiskowe o jakiejś broni biologicznej ja tam sę mówię że po prostu jakiś człowiek się zaraził od zwięrzęcia i nieświadomie zarażił więcej ludzi chociaż to również nasza wina ponieważ wiele osób śmiała się z wirusa (w tym na początku niestety ja) i teraz zamiast dawać pomiędzy sobie oskarżenia powinniśmy spróbować razem pokonać tego wirusa więc według mnie to nie jest żadna broń biologiczna dziękuję za chwilę uwagi do widzenia
WOLF 1970
3 miesiące temu
Chiny to największa zaraza tych śmieci nie powinno być na świecie za to co zrobili należy zerwać wszystkie stosunki dyplomatyczne i gospodarcze a następnie żądać odszkodowania za straty jakie doprowadziły wiele państw do zniszczenia gospodarki do utraty zdrowia i życia
Przyjaciele
3 miesiące temu
A sowa ma w meni nietopyra!
.........
3 miesiące temu
KARMA WRACA
Dfg
3 miesiące temu
Kto wierzy w to co mowi CIA?
Furman
3 miesiące temu
Chcieli zataić, opóźnić przekazanie informacji, a gdzie są te wszystkie kontrole międzynarodowe, co oni robią, biorą pieniądze za co?
Iki
3 miesiące temu
Epidemia powinna być zatrzymana w Grudniu w rejonie zagrożonym Wu Han.Dlaczego nic nie zrobiono ? WHO mając wiedze w Grudniu i ogromne pieniadze finansowane z całego swiata?.Sami sobie odpowiedzcie.Teraz angazuja sie udzielaja rad eksperci?gdzie byli w Grudniu.Dobrze wiedzieli z czym maja doczynienia
bCNBFwGz
Aga
3 miesiące temu
Who nie zrobiło nic zgodnie z procedurami powinni odizolować rejon epidemiologiczny w styczniu.Zakaz opuszczania rejonu.Who jest organizacja finansowaną przez wszystkoe państwa do ochrony przed takimi sytuacjami świat.Co zrobili nic przygladali sie z boku.Teraz udzielaja propagady .Wiedzieli o epidemi w Grudniu co zrobili nic.Teraz sie wymadrzaja jak umiera tysiace ludzi.Who nie wywiazalo sie z zadań do jakich zostalo powołane
janek
3 miesiące temu
nie kupowac nic co chinskie i sami zbankrutuja, tyle ze to niemozliwe
Ted
3 miesiące temu
Taka prawda oni żyją za cudzą kasę a naród cierpienie
Polk
3 miesiące temu
Bandziory chca wymordowac ludnosc
Made in China
3 miesiące temu
Teraz wiem jak wyglada najgorszy product chinski?
hary-63
3 miesiące temu
znowu propaganda
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić