Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny ustąpiły Donaldowi Trumpowi. Karne taryfy zawieszone

182

Komunistyczna Partia Chin zdecydowała się na spełnienie żądań Stanów Zjednoczonych. Karne taryfy, którymi obłożono amerykańskie towary, zostaną zawieszone. Do podjęcia tych kroków Chińczyków skłoniły groźby wysunięte przez Donalda Trumpa.

Chiny ustąpiły Donaldowi Trumpowi. Karne taryfy zawieszone
(Getty Images)

Według ustaleń Associated Press taryfy zostały zwieszone do 19 maja 2021 roku. Dotyczyły one 79 towarów, w tym między innymi środków dezynfekujących czy radarów.

Jak Donald Trump przekonał Chiny do zawieszenia karnych taryf?

Zawieszenie karnych taryf nastąpiło, ponieważ Donald Trump zagroził rozwiązaniem dotychczasowej umowy z Chinami. Oba państwa zawarły ją w styczniu 2020 roku. Zgodnie z postanowieniami rząd USA zrezygnował z podwyżek ceł, a Chińczycy zobowiązali się do zakupy dużej ilości amerykańskich płodów rolnych.

Gdyby Chiny nie ustąpiły, umowa gospodarcza obowiązywałaby jedynie do 3 maja 2020 roku. Prezydent nakłonił również komunistyczny rząd, aby wznowił import amerykańskiej soi. Jak podkreśla Associated Press, Donald Trump zdecydował się na ten krok mimo obaw międzynarodowej społeczności, że z powodu pandemii COVID-19 kraj nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Chiny i USA zdecydowały się także na podjęcie kolejnych negocjacji handlowych. Negocjatorzy obu stron mieli dążyć do stworzenia sprzyjających warunków dla międzynarodowej współpracy gospodarczej. Jednak na razie dyskusje zostały zawieszone i żadne z państw nie poinformowało, kiedy prawdopodobnie odbędzie się kolejne spotkanie.

Zobacz także: Zobacz też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić