aktualizacja 

Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"

Wojna w Ukrainie trwa już ponad trzy miesiące. Białoruscy ochotnicy pułku im. Konstantego Kalinowskiego, walczący przeciwko Rosji pokazali nagranie z nowego sprzętu. Otrzymali go od swych rodaków mieszkających w USA. "Teraz możemy zobaczyć i zniszczyć Rosjan nawet w nocy" - informują.

Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Widok z drona. (Facebook, Полк Каліноўскага)

Od 96 dni trwa wojna w Ukrainie. Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim. Ponadto Rosjanie zbombardowali miejscowość Nowy Boh w obwodzie mikołajowskim.

Ukraińcy nie są sami. Ramię w ramię, razem z nimi przeciw Rosjanom walczą także żołnierze z innych krajów. M.in. z Białorusi.

Na oficjalnym facebookowym profilu pułku im. Konstantego Kalinowskiego – białoruskiej jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainyopublikowano nagranie z drona, który został podarowany żołnierzom przez białoruską diasporę z San Francisco.

Zaczęliśmy już korzystać z drona, który przekazała nam białoruska diaspora z San Francisco. To nie jest zwykły dron: wyposażony jest w termowizor. No to teraz możemy zobaczyć i zniszczyć Rosjan nawet w nocy. Dziękuję za tak przydatny prezent! - informuje batalion im. Konstantego Kalinowskiego.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę białoruscy ochotnicy zasilili szeregi obrońców Ukrainy. Wśród nich są zwolennicy zarówno ruchów lewicowych i prawicowych. Najbardziej znaną białoruską jednostką wojsk ukraińskich walczącą przeciw Rosji jest batalion im. Konstantego Kalinowskiego. Jednostka wspierana przez Białorusinów od 2014 roku broni Ukrainy w wojnie z Rosją.

Jak mówią ochotnicy z Białorusi ich główną motywacją w walce jest wiara w to, że Ukraina wolna od "putinizmu" pomoże w przyszłości stworzyć wolną Białoruś.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić