Rosja. Eksperci NASA w szoku. Nie potrafią wyjaśnić, co jest przyczyną

17

Kompletnie tajemnicze zjawisko zarejestrował jeden z satelitów NASA. Udało się wychwycić, że w pobliżu rzeki Markha ziemia układa się w dziwny sposób. Naukowcy nie potrafią zrozumieć, dlaczego się tak dzieje.

Rosja. Eksperci NASA w szoku. Nie potrafią wyjaśnić, co jest przyczyną
Dziwne zjawisko na Syberii (NASA)

Interia donosi, że zaskakującej obserwacji dokonano za pośrednictwem satelity Landsat 8. Na opublikowanych zdjęciach możemy zauważyć, że po obu stronach rzeki ziemia układa się naprzemiennie w ciemne i jasne pasy.

Ten nietypowy efekt jest szczególnie widoczny zimą. Wszystko dlatego, że śnieg nadaje odpowiedniego kontrastu.

Eksperci NASA są w szoku. Nie potrafią dokładnie wyjaśnić, co jest przyczyną tak dziwnego zjawiska. Pojawiły się hipotezy, ale specjaliści nie są w stanie stwierdzić, czy ich tok rozumowania jest w pełni właściwy.

Syberia. Skąd takie obrazki?

Badacze spekulują, że taki stan rzeczy może mieć związek z niskimi temperaturami, jakie panują w tym regionie. Przez 90 proc. roku jest on pokryty wieczną zmarzliną. Topnieje ona jedynie co jakiś czas.

NASA sugeruje, że jeśli ziemia raz zamarza, raz topnieje i znów zamarza, to może przybierać dziwne wzory. Taki efekt nazywany jest wzorzystą ziemią. Zazwyczaj jednak jego skala jest dużo mniejsza niż w przypadku tego, co można zobaczyć na Syberii.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić