Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Obok niego nie przejdziesz obojętnie. Ten billboard budzi skrajne emocje

Oficjalne statystyki są zatrważające. Okazuje się, że Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów w UE. Trójmiejskie stowarzyszenie rozwiesza więc specyficzne billboarda. Przesłanie, które głosi, budzi skrajne emocje wśród internautów. Nic dziwnego, bo treść jest dość mocna.

Obok niego nie przejdziesz obojętnie. Ten billboard budzi skrajne emocje
Specjalny billboard zawisł w Gdyni. W sieci wrze od komentarzy (zrzutka.pl)

Niedawna wypowiedź jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że "nie ma nic do gejów, ale ważne, by nie mogli adoptować", wywołała spore kontrowersje. Tego rodzaju opinie wciąż dominują w Polsce, która według rankingu ILGA-Europe już piąty rok z rzędu uznawana jest za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej.

Jak podaje Stowarzyszenie K3-Kulturalne Trójmiasto, szacuje się, że w Polsce jest obecnie około 50 tysięcy tęczowych rodzin. Konsensus wśród naukowców jest jednoznaczny - dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się tak samo dobrze jak dzieci par heteroseksualnych. Niezależne towarzystwa naukowe potwierdzają te wyniki, a metaanalizy dostępnych badań wskazują, że płeć rodziców nie ma wpływu na rozwój dzieci.

Jedynym realnym zagrożeniem dla dzieci w tęczowych rodzinach są przejawy homofobicznych uprzedzeń w otoczeniu społecznym. "Żadne dziecko nie powinno doświadczać przykrości tylko dlatego, że ma dwóch tatusiów lub dwie mamusie" - pisze Stowarzyszenie K3-Kulturalne Trójmiasto w serwisie zrzutka.pl, gdzie można wesprzeć akcję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jacek Poniedziałek o wsparciu dla społeczności LGBT. Sam coming outu dokonał niemal 20 lat temu

W Polsce poparcie dla adopcji przez pary jednopłciowe jest niezwykle niskie - jedynie Rumunia ma niższy poziom akceptacji. W Unii Europejskiej adopcja przez pary jednopłciowe wciąż nie jest legalna w 14 krajach, w tym w Polsce. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Rumunia, Słowenia i Słowacja.

Billboardy w centrum Gdyni. Akcja budzi kontrowersje

W odpowiedzi na panujące uprzedzenia powstała inicjatywa mająca na celu edukację i promocję tolerancji. Celem akcji jest sfinansowanie billboardów z hasłem "Lepiej mieć dwóch tatusiów niż jednego homofoba". Inicjatywa ma na celu zmianę świadomości społecznej i walkę z homofobią, która wciąż jest poważnym problemem w Polsce.

Stowarzyszenie K3-Kulturalne Trójmiasto informuje, że dzięki hojności darczyńców udało się zebrać 3550 zł na billboardy w Gdyni. Cały czerwiec będzie można jeden z nich oglądać na ulicy Morskiej 467. W ramach zebranej kwoty udało się też wynająć od Outdoor3miasto kolejny billboard. Pojawi się na ulicy Przywidzkiej w Gdańsku, nieopodal Morskiego Parku Handlowego.

Treść na billboardzie budzi skrajne emocje wśród internautów. Jedni popierają akcję i trzymają kciuki za jej dalszy pozytywny rozwój, innym nie przypadła ona do gustu.

Prywatne ambicje ważniejsze od dobra społeczności - skomentował Krzysztof.
To brzmi jak "mniejsze zło" - dodaje Patryk.
W punkt absolutnie! - napisała Justyna.
Cudowne! - komentuje Małgorzata.
Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić