Od dziś zakaz, który dotyczy co trzeciego palacza. Przykra niespodzianka w sklepie

24

Od dzisiaj część papierosów znika ze sklepowych półek. Od środy 20 maja obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i "klikanych". Dotyczy on ponad jednej trzeciej palaczy, którzy do tej pory kupowali właśnie te papierosy.

Od dziś zakaz, który dotyczy co trzeciego palacza. Przykra niespodzianka w sklepie
(Getty Images)

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i "klikanych"

Od środy 20 maja nie do kupienia będą papierosy mentolowe i te "z klikiem", czyli kulką umieszczaną w filtrze, która zmienia ich "smak". Wszystkie aromatyzowane papierosy objęte są zakazem sprzedaży.

Nie tylko w Polsce nie można kupić popularnych mentoli. Zakaz dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, a jego celem jest zmniejszenie liczby palących. Gdyby tak się stało i wszyscy, którzy do tej pory palili mentole, nagle rzuciliby palenie, to statystyki byłyby imponujące. Co trzeci palacz wybierał właśnie papierosy mentolowe. Taka przyszłość jest jednak mało realna.

Papierosy mentolowe. Czarny rynek rozkwitnie

Bardziej prawdopodobne jest to, że sprzedaż papierosów mentolowych będzie rozwijać się na czarnym rynku. Palacze, którzy preferują mentole, nie rzucą palenia z dnia na dzień (o ile w ogóle kiedykolwiek rzucą). Będą się więc zaopatrywać w wyroby tytoniowe, kupując je po prostu na czarnym rynku. Jak podała Polska Izba Handlu, sami palacze już deklarują, że zamierzają kupić papierosy mentolowe w szarej strefie.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie wpłynie na poprawę zdrowia. Wręcz przeciwnie. Kupowanie zakazanych wyrobów na czarnym rynku, z niewiadomych źródeł, może przyczynić się do powstawania sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia palaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić