Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Te papierosy pali co trzeci palacz. Znikają ze sklepów. Gdzie kupić?

8

Palacze będą kupować papierosy na czarnym rynku. Wprowadzony zakaz sprzedaży popularnych mentoli nie wpłynie na zmniejszenie liczby osób palących. Palacze nie zrezygnują z kupowania papierosów mentolowych, a ponieważ nie dostaną ich w sklepie, rozwinie się handel w szarej strefie.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może mieć odwrotny skutek. Palacze kupią je na czarnym rynku.
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może mieć odwrotny skutek. Palacze kupią je na czarnym rynku. (Pixabay)

Palacze nie kupią już papierosów mentolowych

20 maja znikną ze sprzedaży papierosy mentolowe i popularne papierosy "z klikiem". Tych papierosów palacze nie dostaną już w sklepach. Ich sprzedaży zakazuje dyrektywa Unii Europejskiej, co - w założeniu - ma doprowadzić do zmniejszenia liczby palaczy. Eksperci, jak i sami palący papierosy, nie dają temu wiary.

Palacze nadal będą palić. Zakaz niczego nie zmieni

"Zakaz niczego nie zmieni – informuje cytowana przez "SuperBiznes" profesor Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego. - Często, gdy czegoś nam się zakazuje, działamy na przekór. Nie wpłynie to też na młodych ludzi, którzy po używki nie sięgają, bo one smakują, tylko jest to wyraz buntu, przynależności do jakiejś grupy czy zamanifestowanie dorosłości."

Palacze lubią mentole. W Polsce pali je aż 30 proc. z nich

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, którego słowa przytacza "SuperBiznes", potwierdza, że palacze deklarują zamiar zakupu papierosów mentolowych na czarnym rynku. Na pewno nie zrezygnują z palenia. CO więcej, nielegalne źródło pochodzenia papierosów może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, a nawet życie palaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić