Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Odkrycie na 6-tysięczniku. Zwłoki wspinacza odnalezione po 22 latach

9

Po 22 latach poszukiwań odnaleziono zmumifikowane zwłoki amerykańskiego wspinacza, który zaginął podczas wspinaczki na górze Huascarán w Peru. To tragiczne wydarzenie miało miejsce w 2002 roku, kiedy William Stampfl wraz z dwoma przyjaciółmi został zasypani przez lawinę.

Odkrycie na 6-tysięczniku. Zwłoki wspinacza odnalezione po 22 latach
Zmumifikowane zwłoki wspinacza na górze w Peru. (Youtube)

Peruwiańska policja potwierdziła, że w piątek odkryto ciało Williama Stampfla w pobliżu obozu na jednym z najwyższych szczytów Andów. Zmumifikowane szczątki znaleziono na wysokości około 5200 metrów, podczas gdy szczyt Huascarán wznosi się na 6768 metrów.

Okoliczności odkrycia zwłok nie są do końca jasne. Wiadomo natomiast, że ciało Stampfla oraz jego ubrania zostały doskonale zakonserwowane przez lód i niskie temperatury. Co ważne, przy zmarłym znaleziono również kalifornijskie prawo jazdy, co pomogło w jego identyfikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagranie lawiny w Tatrach. Ratownicy TOPR przestrzegają

Wspinali się w trójkę

W 2002 roku William Stampfl wspinał się na Huascarán wraz z dwoma przyjaciółmi, Steve'em Erskine'em i Matthew Richardsonem. Podczas podejścia doszło do tragedii- cała trójka została zasypana przez lawinę. Ciało Steve'a odnaleziono niedługo po tragedii. Zwłoki Matthewa Richardsona do dziś nie zostały odnalezione.

Huascarán to najwyższy szczyt Peru

Huascarán to najwyższy szczyt Peru (6655 m n.p.m) i szósty co do wysokości w obu Amerykach, zlokalizowany w paśmie górskim Andów. Nazwa "Huascarán" pochodzi od imienia Inków, Huascar, który był jednym z ostatnich władców Imperium Inków.

Pierwszego udanego wejścia na Huascarán dokonano w 1932 roku przez niemiecką ekspedycję, której członkami byli Philip Borchers, Wilhelm Bernardt, Erwin Schneider i Hermann Hoerlin.

Dziś Huascarán przyciąga wielu alpinistów z całego świata. Mimo trudnych warunków wspinaczkowych, jest popularnym celem ze względu na spektakularne widoki i wyzwania związane z jego zdobyciem. Wyprawy na szczyt zazwyczaj zaczynają się w miejscowości Huaraz, która jest bazą wypadową dla alpinistów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić