aktualizacja 

Trenowali nowych ratowników, nagle zeszła lawina. Wszystko się nagrało

10

To nagranie robi wrażenie. Lawina zeszła do Doliny Staroleślnej w Tatrach Wysokich, po słowackiej części gór. Do zdarzenia doszło podczas szkolenia kandydatów na ratowników Horskiej Zachrannej Służby. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Niesamowite wideo obiegło sieć.

Trenowali nowych ratowników, nagle zeszła lawina. Wszystko się nagrało
Moment zejścia lawiny pyłowej (Facebook, Ivan Schwarzbacher)

Kandydaci na ratowników Horskiej Zachrannej Służby - odpowiednika polskiego TOPR-u - mają za sobą ćwiczenia praktyczne, których z pewnością długo nie zapomną. Do niecodziennego zdarzenia doszło w Dolinie Staroleśnej, po słowackiej stronie gór.

Pierwsze sekundy nagrania to przysłowiowa "cisza przed burzą". W pewnym momencie znad progu powyżej lodospadu zjechał śnieg. Osunął się wprost na kilku uczestniczących w ćwiczeniach mężczyzn. Ci rzucili się do ucieczki.

Szkolący się kandydaci na ratowników mimo wszystko mieli dużo szczęścia, ponieważ spadła na nich "jedynie" lawina pyłowa. Gdyby było inaczej, nie zdołaliby uciec przed zagrożeniem. Jak informuje portal Tatromaniak, na szczęście skończyło się tylko na strachu – nikomu nic się nie stało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca BMW zarysował auto, po czym chciał przejechać poszkodowanego

Lawina pyłowa to puszysty, gwałtownie osuwający się śnieg. Najczęściej występuje po obfitych opadach.

Nagranie trafiło do sieci

Nagranie z tego niecodziennego zdarzenia trafiło do sieci dzięki Ivanowi Schwarzbacherowi. Jak możemy zauważyć, mężczyźni są zaskoczeni, ale bez trudu wydostają się spod śniegu o własnych siłach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W ostatnich dniach w Tatrach wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Jedną z nich opisywaliśmy kilka dni temu. We wtorek (16 stycznia) w rejonie Rysów zeszła lawina, która porwała turystkę. Ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie o godzinie 10:40.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na szczęście i w tym przypadku skończyło się tylko na strachu. Turystka nie została zasypana i obyło się bez konieczności pomocy ratowników.

Lawiny są jednym z najpoważniejszych zagrożeń, czyhających na miłośników zimowych górskich wypraw. Dlatego warto wziąć udział w szkoleniu w Treningowym Centrum Lawinowym. Jak informuje TPN, w każdy weekend ferii ratownik TOPR wyjaśni, jak korzystać z lawinowego ABC czyli detektora, sondy i łopatki. Co ważne, szkolenia są bezpłatne.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić