Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Odkrycie w Egipcie. Niesamowity sukces polskich archeologów w Luksorze

21
Podziel się:

Niesamowity sukces polskiej grupy archeologów w Egipcie! Udało się im odkryć starożytny grobowiec z artefaktami sprzed 3,5 tys lat!

Odkrycie w Egipcie. Niesamowity sukces polskich archeologów w Luksorze
Gruzowisko wypełniające wnętrze grobowca 28 w trakcie badań archeologicznych (pcma.uw.edu.pl, P. Chudzik)

W Luksorze w Egipcie odkryto liczący 3500 lat "stos śmieci", który jest wypełniony setkami starożytnych artefaktów. Były one składane bogini Hathor, która uważana jest za patronkę nekropolii tebańskiej. Odkrycia dokonała polska grupa archeologiczna. Badania w Deir el-Bahari rozpoczął w 1961 roku prof. Kazimierz Michałowski.

Świątynia została niedawno odkryta jako połączona ze świątynią Hatszepsut, która została wbudowana w klify Deir el-Bahari. Skarbnica artefaktów obejmuje figurki pomalowane na dobrze zachowany niebieski kolor, a także kubki, ozdobne talerze, miski i ceramiczne manierki z wzorami piersi – wszystko to oznaczało odrodzenie z Krainy Umarłych.

Baliśmy się, że praca, którą wykonujemy, może spowodować zawalenie się stropu grobowca, dlatego chcieliśmy by go chronić. Po wejściu do środka okazało się jednak, że miejsce nigdy nie było eksplorowane i oczyszczone, ponieważ leżało na cmentarzu o wysokości około pół metra - mówi dla Arkeonews Dr Patryk Chudzik, kierownik wykopalisk w świątyni Hatszepsut z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Osoba pochowana w grobie nadal pozostaje zagadką, ale Chudzik ma w tej kwestii teorię:

Grób w starożytności wpadł w ręce rabusiów. Jego ekwipunek musiał być cenny, ponieważ był osobą blisko spokrewnioną z faraonem Mentuhotepem II – prawdopodobnie jego syn lub żona - mówi dla Arkeonews.
Zwarty charakter znaleziska wyraźnie dowodzi, że wszystkie te przedmioty zostały złożone w grobowcu w krótkim okresie czasu, a stan ich zachowania – większość z nich przetrwała jedynie we fragmentach – wskazuje, że zostały one przyniesione w to miejsce przez kapłanów świątynnych, którzy regularnie zbierali przyniesione do kaplicy wota i składowali je w innych miejscach Deir el-Bahari tworząc swoiste "wysypiska śmieci". Konieczność usuwania darów przyniesionych przez wiernych wynikała z dużej popularności kultu Hathor, której głównym miejscem kultu na nekropoli tebańskiej było Deir el-Bahari - wyjaśnia cytowany przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zobacz także: 2 minuty nocy po 2 miesiącach dnia polarnego. Całkowite zaćmienie słońca nad Antarktydą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Jack
12 miesięcy temu
Być albo nie być oto jest pytanie któż odpowie na nie Ludzie od początku swojego istnienia mają potrzebę wiary że coś istnieje poza tym gównem w którym istniejemy tworzymy świat który jest naszym wrogiem a nie przyjacielem stąd może taka potrzeba wiary że coś innego lepszego czeka na nas gdzie indziej w piekle bo tam więcej kolegów a niektórzy w niebie bo lubią być sami
janek
12 miesięcy temu
Jak wp może pisać o sukcesie Polaków.Przywalcie im czymś.
Stanlej
12 miesięcy temu
Matolusz zwany vateusz był tam pierwszy.
Paulus
12 miesięcy temu
Odrodzenie z krainy umarłych, to jest wtedy, gdy ustępuje kac po imprezie.
heh
12 miesięcy temu
Boszsz.... "w krótkim okresie czasu,"
heh
12 miesięcy temu
Na czym polega: "...odrodzenie z Krainy Umarłych."?
heh
12 miesięcy temu
60 lat kopania i już jest! "Odkrycia dokonała polska grupa archeologiczna. Badania w Deir el-Bahari rozpoczął w 1961 roku prof. Kazimierz Michałowski."
Uja
12 miesięcy temu
Polska mowa, trudna mowa... Autor tekstu mówić trochę po polski...
Juzew
12 miesięcy temu
Także Polacy,Słowacy,Węgrzy,Rumuni,Moldawianie oraz
Marian z PiS
12 miesięcy temu
Wg najnowszych badań, faraoni byli narodowości Ukraińskiej.
Faraon kiepsk...
12 miesięcy temu
Oddawać kasę bo wychodzę na światło dzienne i czas się zabawić.
arts.m
12 miesięcy temu
wiele jest nieścisłości i stereotypów. Na przykład nie wszyscy są świadomi, że w niektórych piramidach nie ma żadnych zwłok.
omm
12 miesięcy temu
czyli figurki na śmietnik a kasę do kieszeni, jak dzisiaj
Olek
12 miesięcy temu
Zazdroszczę, bo jedyną rzeczą jaką odkryłem był guzik, chyba z brązu z herbem -wygląda na 18 albo 19 wiek, ale o tym cisza, bo jak nasze archeo się o tym dowie...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić