Jan Manicki
Jan Manicki| 

Odkrycie w Gdańsku. Rosja reaguje: to szaleństwo!

1201

IPN poinformował o odkryciu w Gdańsku, Olsztynie i Ornecie szczątków polskich zakonnic zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku. Do sprawy ostro odniosła się rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Skrytykowała działalność IPN, nazywając oskarżenia o zamordowanie zakonnic "szaleństwem".

Odkrycie w Gdańsku. Rosja reaguje: to szaleństwo!
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa stwierdziła, że sowieccy żołnierze oddali życie za wolną Polskę. (Getty Images)

W grudniu odnaleziono szczątki trzech zakonnic, które padły ofiarami Armii Czerwonej. To siostra Rolandya czyli Maria Abraham, siostra Gunhilda – Dorota Steffen oraz siostra Bona – Anna Pestka. Szczątki odkryto na cmentarzu komunalnym w Ornecie, prace były prowadzone także w dawnej kwaterze Sióstr Katarzynek.

Ofensywa rosyjskiego MSZ. "Sowieccy żołnierze oddali życie za Polskę"

Doniesienia na ten temat podchwyciły ostatnio amerykańskie media. W związku z tym do sprawy postanowiło odnieść się rosyjskie MSZ. Zdementowano wszystkie komunikaty IPN.

Z inicjatywy kilku polskich agencji wmawia się amerykańskiemu odbiorcy, że Związek Radziecki okupował Polskę, podczas gdy ta była pochłonięta wojną z Niemcami. To nawet nie jest fake news. To szaleństwo – podkreśliła rzeczniczka Maria Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zapowiedziała "współpracę" z amerykańskimi mediami, by brały pod uwagę "inne wersje historii" niż ta polska. Zaapelowała także do Stanów Zjednoczonych, aby zarzuciły współpracę z "pseudo-historyczną instytucją", jaką ma być IPN. Dodała, że na czele organizacji stoją "skrajnie prawicowi działacze".

To właśnie agencja odpowiedzialna za zniszczenie i zlikwidowanie setek pomników ponad 6 tysięcy żołnierzy sowieckich, którzy oddali życie za wolną Polskę – stwierdziła.

Siostry Katarzynki. Sowieccy żołnierze bili je i gwałcili

Jak podaje "Rzeczpospolita", siostry, których szczątki odnaleziono należały do zakonu Sióstr Katarzynek. Miały bić bite i gwałcone przez sowieckich żołnierzy. Część z nich zmarła w ogromnych męczarniach. Kościół prowadzi proces beatyfikacyjny 16 Sióstr Katarzynek.

Obejrzyj także: Tajny sowiecki poligon na Pomorzu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić