Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Odkrycie w Gdańsku. Rosja reaguje: to szaleństwo!

637
Podziel się:

IPN poinformował o odkryciu w Gdańsku, Olsztynie i Ornecie szczątków polskich zakonnic zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku. Do sprawy ostro odniosła się rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Skrytykowała działalność IPN, nazywając oskarżenia o zamordowanie zakonnic "szaleństwem".

Odkrycie w Gdańsku. Rosja reaguje: to szaleństwo!
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa stwierdziła, że sowieccy żołnierze oddali życie za wolną Polskę. (Getty Images)

W grudniu odnaleziono szczątki trzech zakonnic, które padły ofiarami Armii Czerwonej. To siostra Rolandya czyli Maria Abraham, siostra Gunhilda – Dorota Steffen oraz siostra Bona – Anna Pestka. Szczątki odkryto na cmentarzu komunalnym w Ornecie, prace były prowadzone także w dawnej kwaterze Sióstr Katarzynek.

Ofensywa rosyjskiego MSZ. "Sowieccy żołnierze oddali życie za Polskę"

Doniesienia na ten temat podchwyciły ostatnio amerykańskie media. W związku z tym do sprawy postanowiło odnieść się rosyjskie MSZ. Zdementowano wszystkie komunikaty IPN.

Z inicjatywy kilku polskich agencji wmawia się amerykańskiemu odbiorcy, że Związek Radziecki okupował Polskę, podczas gdy ta była pochłonięta wojną z Niemcami. To nawet nie jest fake news. To szaleństwo – podkreśliła rzeczniczka Maria Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zapowiedziała "współpracę" z amerykańskimi mediami, by brały pod uwagę "inne wersje historii" niż ta polska. Zaapelowała także do Stanów Zjednoczonych, aby zarzuciły współpracę z "pseudo-historyczną instytucją", jaką ma być IPN. Dodała, że na czele organizacji stoją "skrajnie prawicowi działacze".

To właśnie agencja odpowiedzialna za zniszczenie i zlikwidowanie setek pomników ponad 6 tysięcy żołnierzy sowieckich, którzy oddali życie za wolną Polskę – stwierdziła.

Siostry Katarzynki. Sowieccy żołnierze bili je i gwałcili

Jak podaje "Rzeczpospolita", siostry, których szczątki odnaleziono należały do zakonu Sióstr Katarzynek. Miały bić bite i gwałcone przez sowieckich żołnierzy. Część z nich zmarła w ogromnych męczarniach. Kościół prowadzi proces beatyfikacyjny 16 Sióstr Katarzynek.

Obejrzyj także: Tajny sowiecki poligon na Pomorzu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(637)
Bres
2 tyg. temu
Rosjanie nie maja prawa uzywac tej nazwy. Nie sa potomkami Slowian. Ponad 2 tys.lat najazdow mongolow i zaleznosci od nich wymienilo im calkowicie geny. Dowodem na to jest ich wyglad, zachowanie i mentalnosc np. branie niewolnikow. Dalej zyja zgodnie z duchem mongolskim. Z napadow, zlodziejstwa, gwaltow i zabojstw. Jedyna zmiana jaka nastapila to ta ze kiedys najazdy mialy miejsce 1 lub 2 razy w roku, teraz po 2 WS, raz na kilka lat (KRLD, Wietnam, Angola, Afganistan, Syria). W tym kontekscie wskazane jest pytanie ; Czy Dmowski, popierajacy panslawizm, byl agentem carskiej rosji ?!
lucy63
10 miesięcy temu
Chcieli przejść jak najszybciej do Berlina to którędy mieli iść. Ale łaska.
Emeryt.
10 miesięcy temu
Ma rację,że w IPN są sami skrajnie prawicowcy!!!!!
654321@
12 miesięcy temu
Rosjanie toż barbarzyńcy , jak Niemcy! Tyle w temacie
lolo
12 miesięcy temu
To styl Stalina nie przyznawać się do niczego i kłamać
Karma karmą
12 miesięcy temu
Jedni Rosjanie, Ukraińcy i Polacy w mundurach sowiecko-radzieckich i różnych innych życie swoje poświecali, inni też porządni ludzie zabijali niewinnych przypadkiem. Jeżeli jednak chcecie ukryć złodziei, morderców i gwałcicieli to za nich weźmiecie ich karmę. Taki to los jest i nikt tego nie zmieni, bo ... nie potrafi.
wehrMacht
12 miesięcy temu
Czy atakując krzyczeli "za Polszu" czy "za Stalina" i "za Rodinu"?
lolo
rok temu
Trudno Rosji przyznać że horda sowiecka przewalając się przez polskę w ramach wyzwolenia gwałcili mordowali i kradli wszystko co im w ręce wpadło
qość
rok temu
Jakby nie patrzeć to nie stalin tu przyszedł ale zwykli ludzie . Pomorze było niemieckie z 5 kolumną Wojna to czas gdy giną ludzie to samo działo się na zachodzie wystarczy poczytać
strachliwy
rok temu
Obrazki z wojny domowej w Syrii nie wzbudzają u wszelkiego gatunku durniów strachu ? Takie wydarzenia mogą mieć miejsce w Polsce pod rządami KACZYŃSKIEGO
historyk
rok temu
II wojnę światową wygrali żołnierze wyklęci
wrotis
rok temu
I TOŻ ŻYCIE ODBIERALI Z NAWIĄZKĄ POLAKOM (i nie tylko życie).
Pozdrawiam
rok temu
to prawda zolnierze rosyjscy oddawali krew za polske to prawda ale zaden uczciwy zolnierz nie przemilczy sprawy zbrodni tych smierdzacych kacapów z rosji nawet rosjanin ktory rozstrzeliwal gwalcicieli na miejscu wie o zbrodnich soldatów radzieckich
chwała
rok temu
po 1945 polska nie trafiła pod radziecką okupację tylko pod radziecką strefę wpływów dlatego że żołnierze radzieccy polskę wyzwolili i uratowali naród polski przed fizycznym wyniszczeniem to dzięki armii radzieckiej polska i polacy dzisiaj istnieją Żołnierze radzieccy są największymi wyzwolicielami bohaterami i zwycięzcami w historii
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić