Odkrycie w Wuhan. WHO już wie? "Ważne wskazówki"

270

Członek zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Peter Daszak, który wraz z innymi ekspertami prowadzi dochodzenie w Wuhan, powiedział, że eksperci znaleźli "ważne wskazówki" dotyczące źródeł pandemii COVID-19.

Odkrycie w Wuhan. WHO już wie? "Ważne wskazówki"
(YouTube)

Eksperci WHO znaleźli dowody, które przybliżają ich do ustalenia, jak rozpoczęła się pandemia koronawirusa w chińskim mieście Wuhan - twierdzi Daszak.

Zaczynamy rozumieć, co się stało. Taką mamy nadzieję. Liczymy, że zrozumienie tego pozwoli nam zapobiec kolejnej pandemii - powiedział światowej sławy ekspert Peter Daszak, którego cytuje Bloomberg.

Daszak twierdzi, że zespół WHO znalazł na tzw. mokrym targu w Wuhan "ważne wskazówki" dotyczące źródeł pandemii. Nie ujawnił jednak jeszcze, jakie to wskazówki.

Ekspert nadmienił, że dochodzenie rozstrzygnie raz na zawsze kwestię tego, czy wirus mógł wydostać się z laboratorium w Wuhan, jak głosi popularna teoria spiskowa.

Musimy uwzględnić całą gamę możliwych kierunków śledztwa. Nasi gospodarze w Chinach robią dokładnie to samo już od kilku miesięcy. Pracowali za kulisami, wykopując informacje, przygotowując je i przeglądając - powiedział Daszak w rozmowie z Bloombergiem.

Eksperci mówią, co znaleźli na mokrym targu w Wuhan

Daszak przekazał, że jego zespół znalazł "ważne wskazówki" dotyczące roli, jaką mokry targ w centrum Wuhan odegrał w wybuchu pandemii koronawirusa. Pandemia spowodowała już śmierć ponad 2 mln osób na całym świecie.

Chociaż targ został zamknięty i gruntownie zdezynfekowany zaraz po wybuchu epidemii w Chinach, Daszak podkreśla, że "nadal znajduje się w nienaruszonym stanie".

Ludzie opuścili targ w pośpiechu, zostawili sprzęt, zostawili naczynia, zostawili dowody na to, co się działo, i właśnie temu się przyglądaliśmy - mówi ekspert.
Teraz wiemy to, czego nie wiedzieliśmy wtedy - że na każdy przypadek zakażenia przypadały inne, które były bezobjawowe lub trudne do odróżnienia od przeziębienia lub kaszlu - tłumaczy Daszak.

Specjalista WHO nie ujawnił jednak jeszcze, czym dokładnie są te "wskazówki". Ekspert powiedział, że ważne jest, aby określić, ile bezobjawowych przypadków mogło występować na najwcześniejszych etapach pandemii i skąd mogły one pochodzić.

O to w tym wszystkim chodzi. Próbujemy zrozumieć, dlaczego te rzeczy się pojawiają, abyśmy nie mieli ciągłych globalnych katastrof gospodarczych i przerażającej liczby zgonów, gdy czekamy na szczepionkę - podsumował Daszak.
Zobacz także: Nieprzewidziane skutki koronawirusa. Skóra lekarzy zmienia kolor
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić