Mówił, że nadejdzie pandemia. Teraz Bill Gates znowu ostrzega ludzkość

1370

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates w najnowszym wywiadzie ostrzega ludzkość przed dwoma wielkimi zagrożeniami. Gates twierdzi, że mogą być jeszcze gorsze niż pandemia koronawirusa.

Mówił, że nadejdzie pandemia. Teraz Bill Gates znowu ostrzega ludzkość
Bill Gates ostrzega ludzkość przed kolejnymi zagrożeniami. (Getty Images)

Bill Gates w 2015 roku ostrzegał, że świat jest nieprzygotowany na następną pandemię. Mówił, że wirus będzie się rozprzestrzeniać, a "ludzie będą się czuć na tyle dobrze podczas infekcji, że będą w stanie wsiąść do samolotu lub pójść na targ" - co tylko przyspieszy rozprzestrzenianie się zarazy. Pięć lat po jego ostrzeżeniu ludzkość zaczęła walczyć z pandemią koronawirusa.

Teraz Gates mówi o kolejnym wielkim niebezpieczeństwie. A w zasadzie o dwóch. Uważa, że ​​największe zagrożenie dla ludzkości sprowadza się do zmian klimatycznych i bioterroryzmu.

Gates mówi o nowych zagrożeniach

Bill Gates w rozmowie z Derekiem Mullerem prowadzącym na YouTube kanał "Veritasium" powiedział, że bynajmniej nie cieszy się z tego, że jego prognozy odnośnie pandemii okazały się trafne.

Mógłbym powiedzieć "a nie mówiłem", ale nie mam z tego absolutnie żadnej radości - stwierdził Gates.

Dodał, że istnieje wiele wirusów układu oddechowego, które są bardzo niebezpieczne.

Choroby układu oddechowego są przerażające, ponieważ nadal latasz samolotem lub jeździsz autobusem, gdy jesteś zakażony. W przeciwieństwie do innych chorób, takich jak ebola, przy którym leżysz już w szpitalnym łóżku, zanim wirus zarazisz innych ludzi - stwierdził Gates.

Jaka czeka nas przyszłość? Niepokojące prognozy Gatesa

Amerykański biznesmen przedstawił również swoje prognozy na przyszłość. Mówił o dwóch wielkich zagrożeniach.

Jednym z nich są zmiany klimatyczne. Każdego roku liczba zgonów byłaby większa niż ta, którą mamy podczas tej pandemii - powiedział Gates o możliwych skutkach postępujących zmian klimatu.

Kolejnym zagrożeniem dla ludzkości jest według Gatesa bioterroryzm.

Ktoś, kto chce wyrządzić szkody, mógłby zaprojektować wirusa. Wtedy szansa, że się to złapie, jest większa niż w przypadku naturalnych epidemii takich jak ta obecna - powiedział.

Bill Gates twierdzi, że nie ma sposobu, aby ludzie mogli powstrzymać przyszłe pandemie, chociaż dodał, że "moglibyśmy zwiększyć naszą gotowość, abyśmy nigdy nie mieli tylu ofiar śmiertelnych, co dzisiaj".

Zobacz także: Polska szczepionka przeciw COVID-19. Cena zaskakuje
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić