Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Odkryli tajemnicę Stalina? W masowym grobie pogrzebano tysiące ciał

22
Podziel się:

Miały być prace budowlane, skończyło się na pracach poszukiwawczych. Robotnicy odkryli na terenie przyszłego lotniska od 5 do 8 tys. ludzkich szczątków z końca lat 30. XX wieku.

Odkryli tajemnicę Stalina? W masowym grobie pogrzebano tysiące ciał
Miejsce wykopalisk. (Facebook)

Miała być rozbudowa lotniska, okazało się, że najpierw potrzebne są wykopaliska. Czy odkopano właśnie jedną z większych tajemnic Stalina? Od 5 do 8 (a nawet więcej) tysięcy ludzkich szczątek w ogromnym masowym grobie. Historycy niemal nie mają wątpliwości, kto może za tym wszystkim stać.

Sergiy Gutsalyuk, szef regionalnego oddziału Narodowego Instytutu Pamięci Ukrainy przekazał agencji AFP pierwsze ustalenia. Ofiary prawdopodobnie zostały zabite przez sowiecką jednostkę tajnej policji pod koniec lat 30. XX wieku. Portal "Ukrinform" podaje, że w latach 1938-1941 sowiecka tajna policja skazała w Odessie na śmierć około 8600 osób. Niestety identyfikacja ofiar nie będzie możliwa, bo wszystkie akta z tego okresu przechowywane są w Rosji.

Instytut Pamięci Narodowej twierdził, że nie jest możliwe oszacowanie dokładnej liczby straconych w tym miejscu. Mimo wszystko wydaje się, że jest to jeden z największych masowych grobów, jakie kiedykolwiek znaleziono na Ukrainie.

W Odessie zlokalizowano już kilka podobnych masowych grobów, jednak żaden nie był aż tak duży. Ukraińscy historycy podejrzewają, że szczątek w miejscu lotniska może być więcej. Nie na wszystkich stanowiskach zakończono prace wykopaliskowe, są też miejsca, gdzie ich rozpoczęcie nie było w ogóle możliwe.

Zobacz także: Rosja. Obozy pracy na Syberii. Metody jak za czasów Stalina
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Żanka
rok temu
Po pierwsze - kto pisze te artykuły, po drugie - kto je dopuszcza do druku? Żenujące! Dla przypomnienia: Mianownik (kto, co) -szczątki Dopełniacz (kogo, czego) -szczątków.
Polak maly
rok temu
W Odessie w tamtych latach ok.75% ludnosci to byli zydzi wiec puki co nie ma badan to trudno postawic diagnoze kto to zrobil
Anna
rok temu
A jak inaczej mogli zaprowadzic porzadek wsrod ukrainskich bandytów pamietamy gdy ukraincy mordowali Polaków
Assa
rok temu
Kreml w Moskwie zawsze był siedliskiem zła.
Pocichu
rok temu
A co się dzieje w reżimach i Afganistanie?
NIC 1
rok temu
A jakiej narodowości był Stalin i jeszcze jedno nie policja a milicja w tamtych czasach.
3re43r
rok temu
a teraz mamy gnębienie psychiczne przez PIS i czy to się różni od poprzednika ???? NICZYM !!!!!!!!!!
Krystian
rok temu
Już wiedzą, że to Stalin. W czasie wojny na tym terenie zbrodni dokonywali niemcy i rumuni. Te szczątki trzeba dokładnie zbadać i dopiero wtedy wyrokować.
Obywatel .
rok temu
Do dnia dzisiejszego w Rosji człowiek się nie liczył i nie liczy Hitler zdrajców przeciwników wysyłał na front wschodni a Stalin Zabijał i do dnia dzisiejszego to praktycznie trwa -Niemcow itp.
Tylkowy reszt...
rok temu
A w moim tylku mieszka nie szczatek tylko resztek buahahaha
Ggg
rok temu
Który to rok się uczy i nie może się nauczyć?
Guy
rok temu
Jedyną możliwą formą rządów na Wschodzie jest brutalna dyktatura, Jakiekolwiek próby wprowadzenia tam demokracji kończyły się katastrofą i zapaścią państwa, patrz Rosja czasów Jelcyna. Patrząc na to, co ostatnio dzieje się w naszym kraju zasadne jest postawienie pytania, czy w Polsce demokracja jest możliwa?
Rrr
rok temu
Rosjanie przyjechali i zabili Ukraińców a po zbrodni wyjechali. Stalin za tym stał ale to sprzedajni i socjopatyczni Ukraińcy zamordowali swoich niewygodnych Ukraińców.
Stary
rok temu
Na Jowisza! Siergiej Gucaliuk a nie jakiś Sergiy Gutsalyuk! Po co deformować słowiański język? I nie szczątek tylko szczątków!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić