o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ABA
|

Sensacyjne odkrycie w Oceanie Indyjskim. Nieznana nauce populacja

33
Podziel się

Naukowcy odkryli nową grupę płetwali błękitnych w północno-zachodniej części Ocean Indyjskiego i Morza Arabskiego. Zidentyfikowano je za pomocą unikalnych dźwięków wydawanych przez całe stado. Według ekspertów jest to wyjątkowo rzadki podgatunek tego ssaka morskiego. Te dobre wieści, to nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Sensacyjne odkrycie w Oceanie Indyjskim. Nieznana nauce populacja
Nowa grupa płetwali znajduje się w Oceanie Indyjskim. (Getty Images)
bDAHAEWJ

Amerykańscy eksperci odkryli wyjątkową populację płetwali błękitnych. Przebywają prawdopodobnie w trzech miejscach: w pobliżu Archipelagu Chagos, na Madagaskarze oraz na wybrzeżu Morza Arabskiego w Omanie. Wyniki wszystkich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Endangered Species Research.

Nowo odkryta grupa płetwali może należeć do nowego i rzadkiego podgatunku. Swoje ustalenia naukowcy oparli na unikatowych dźwiękach, które są wydawane przez całe stado.  

bDAHAEWL

Wyjątkowe odkrycie w Oceanie Indyjskim

To było niezwykłe, znaleźć podczas badań piosenkę, która była całkowicie wyjątkowa, nigdy wcześniej nie zgłaszana, i rozpoznać ją jako należącą do płetwali błękitnych - powiedział autor artykułu Salvatore Cerchio, ekspert ds. Wielorybów z African Aquatic Conservation Fund.
Zobacz także: Kichnął na drona. Niezwykłe spotkanie w wodach Zatoki Kalifornijskiej

Grupę płetwali po raz pierwszy zidentyfikowano w 2017 roku. Po przedstawieniu znaleziska Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa w 2018 roku biolodzy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zdali sobie sprawę, że te same dźwięki nagrali u wybrzeży Archipelagu Chagos. Łącząc siły, naukowcy wspólnie doszli do wniosku, że nowo wykryta populacja wielorybów spędza większość czasu na północno-zachodnim Oceanie Indyjskim. 

bDAHAEWR

W XX wieku płetwale były bliskie wyginięcia ze względu na częste polowania. Dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad po wprowadzeniu ograniczenia komercyjnych połowów stada zaczęły się odradzać. Każda grupa płetwali porozumiewa się za pomocą echolokacji i używa wyjątkowych dla siebie dźwięków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAHAEXm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Snajper v2
miesiąc temu
Teraz czekać aż znajdą się tacy którzy na nie zapaloują. Człowiek to najgorsze stworzenie które zniszczy wszystko.
End world
miesiąc temu
W szkołach uczą głupot o masturbacja a powinni obowiązkowo 2 godziny tygodniowo od przedszkola o ochronie środowiska uczyć jak niszczymy naszą ziemie plastik zalega wszędzie palimi śmieci kupujemy rzeczy na 5minut które nie są nam potrzebne a potem ładują w rzekach i oceanach żyjemy na pokaz nie dla siebie bo tak nas wychowano tak nas wychowali nauczyciele i rodzice i rosną kolejne pokolenia które chcą więcej i jeszcze więcej na pokaz domy na dwa garaże 3 samochody co trzy lata do wymiany bo nowy model silniki po 3litry bo sąsiad ma 2 litry jedzenie nie żeby żyć tylko ilość potrzebnych kalorii tylko żeby się napchac!!! a potem rąk i młodo umieramy serce żyły pozapychane i pretensje w jedzeniu chemia zatrute środowisko woda skażona nawet do sklepu na rogu samochodem bo 100metrow na nogach to jest daleko a można by dzieci uczyć że można żyć inaczej dłużej zdrowiej normalnie a nie nowa para spodni bo koleżanka ma takie z kwiatkiem ładne a te spodnie to dzieci w Indiach szyją można by tak pisac godzinami ale czy to coś pomoże skoro liczą się tylko pieniądze unia Europejska rządzą wielkie korporacje które nie pozwolą swoim politykom ma zmiany a świat już jest nad przepaścią
.Xx
miesiąc temu
Oby Chińczycy i Japończycy nie zjedli , oni niczym nie pogardzą!
bDAHAEXn
Ahipokryta
miesiąc temu
Co to za świat w którym nie można wprowadzić i egzekwować zakazu zabijania płetwali błękitnych oraz tzw. rodziny wielorybów 🐳???!!!!
sp4wnik
miesiąc temu
Skośnookie już zacierają ręce :/
Najnowsze komentarze (33)
Vlad palownik
4 tyg. temu
Nie ma obaw, Japończycy je szybko powyżynają...
Kazik
miesiąc temu
Jak ich wcześniej nie było to jak mają być nie zadkie ? Przecież nie było ich wogule.
Gracjan
miesiąc temu
Mam pytanie a skąd się wziął ten nowy gatunek. Nigdy czegoś takiego nie było 8 nagle nowy gatunek. Rozumiem że przez tysiące lat ukrywał się w głębinach a teraz wypłynął na wierzch. W tym roku pojawiły się nowe gatunki zwierząt jak pamiętam chyba trzy. Skąd. :)
Taka prawda
miesiąc temu
Tylko nie mówcie Japończykom gdzie one są.
Mobie
miesiąc temu
Czy tak jest wszedzie? Bo u mnie w szkole nie istnieje segregacja śmieci, każdy wyrzuca wszystko do jednego kosza. A Wy co robicie ze śmieciem po za domem?
nick
miesiąc temu
To już po nich...
Maciek
miesiąc temu
Oby szybko wyginęły jak nasz rząd.
Maciek
miesiąc temu
Oby szybko wyginęły jak nasz rząd.
bDAHAEXf
lol
miesiąc temu
Delphinus plasticus czy inaczej?
ozby
miesiąc temu
niedługo znajdą sie na stołach w Japonii
Adam
miesiąc temu
Nie nowego tylko wymierającego...
Sushi
miesiąc temu
Już kutry japońskie i chińskie tam płyną.
Kacper
miesiąc temu
W 2020 już nic mnie nie zdziwi
Muły
miesiąc temu
To nowy Chiński okręt wojenny .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić