Odzyskanie Krymu przez Ukrainę w tym roku? "Mało prawdopodobne"

Pentagon uważa, że ​​w najbliższym czasie wojskom ukraińskim raczej nie uda się odbić Krymu spod okupacji rosyjskiej - pisze "Politico". Amerykański resort obrony nie wierzy, że Ukraina ma wszystkie środki, aby wyprzeć rosyjskie wojska z półwyspu.

Odzyskanie Krymu przez Ukrainę w tym roku? "Mało prawdopodobne"
Pentagon nie uważa, by Ukraina mogła szybko odzyskać Krym (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak pisze "Politico", takie wnioski przedstawiło czterech wysokich rangą urzędników Departamentu Obrony USA podczas tajnej odprawy dla członków Komitetu Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA. Portal zauważa, że nie jest jasne, co skłoniło uczestników spotkania do takiej oceny.

Odzyskanie Krymu "mało prawdopodobne"

Zdaniem Pentagonu, "jest mało prawdopodobne i nic nie wskazuje na to", że Ukraina ma lub wkrótce będzie miała możliwość wypchnięcia wojsk rosyjskich z tymczasowo okupowanego półwyspu. Czwarte źródło powiedziało, że odprawa była bardziej niejednoznaczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Johnson o Ukrainie w NATO. "Nie mam zaufania do jego ocen"

Wśród uczestników odprawy byli Laura Cooper, zastępca zastępcy sekretarza obrony ds. Rosji, Ukrainy i Eurazji oraz generał porucznik Douglas Sims, dyrektor operacji połączonych sztabów. - Nie będziemy komentować zamkniętych odpraw, nie będziemy rozmawiać o hipotetycznych możliwościach ani spekulować na temat potencjalnych przyszłych operacji – powiedziała w rozmowie z "Politico" rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh.

Jeśli chodzi o zdolność Ukrainy do walki i odzyskania suwerennego terytorium, ich doskonałe wyniki w odpieraniu rosyjskiej agresji i ciągła zdolność adaptacji na polu bitwy mówią same za siebie – dodała.

"Bardzo, bardzo trudne"

W ostatnich tygodniach podobną opinię wyraził Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów. Uważa on, że w tym roku będzie "bardzo, bardzo trudno wypędzić rosyjskie wojska siłą z całej okupowanej przez Rosję Ukrainy".

Jak powiedział Milley podczas spotkania Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w Niemczech 20 stycznia, to nie znaczy jednak, że to się nie może wydarzyć. - To nie znaczy, że się nie wydarzy, ale będzie to bardzo, bardzo trudne – dodał.

Ukraińcy nie zgadzają się z Pentagonem

Kwestia odbicia Krymu od wielu miesięcy budzi kontrowersje. Przedstawiciele amerykańscy i europejscy twierdzą, że półwysep jest prawnie częścią Ukrainy, ale nie wspierają ofensywę militarną na południu kraju.

Źródło zaznajomione ze stanowiskiem Kijowa powiedziało, że administracja Zełenskiego nie była zadowolona z uwag Milleya, ponieważ Ukraina przygotowuje się do wielkiej ofensywy tej wiosny. Ukraińcy zwracają również uwagę, że amerykański wywiad nie zawsze przekazywał wiarygodne dane na temat zdolności wojskowych ukraińskiego wojska.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić