Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Okulary Gandhiego znalezione w skrzynce na listy. Sprzedane za ponad milion złotych

6
Podziel się:

Okulary należące niegdyś do Gandhiego zostały sprzedane za rekordową sumę 260 tys. funtów, czyli więcej niż 1 mln złotych. ich właściciel nie miał pojęcia o ich wartości i zostawił je w skrzynce pocztowej domu aukcyjnego.

Okulary Gandhiego znalezione w skrzynce na listy. Sprzedane za ponad milion złotych
(East Bristol Auctions)

Okulary Mahatmy Gandhiego zostały znalezione 17 lipca w skrzynce pocztowej East Bristol Auctions. Właściciel włożył je do koperty gdy okazało się, że dom aukcyjny jest zamknięty. Nie wiedział, jak cenny jest przedmiot, dlatego nie bał się zostawić go w taki sposób.

Pierwotnie okulary wyceniono na 15 tys. funtów i takiej kwoty się spodziewano. Nikt nie oczekiwał, że na telefonicznej aukcji, która odbyła się w piątek, padnie rekord. Nie tylko zostały sprzedane w bardzo krótkim czasie, ale także za astronomiczną kwotę.

Okulary Gandhiego sprzedano w 6 minut po rozpoczęciu aukcji, za 260 tys. funtów (1 mln 275 tys. zł). Nabywcą jest kolekcjoner z Ameryki, którego dane nie są ujawnione.

Zobacz także: Aukcja w Janowie Podlaskim. "Ataki na stadninę są polityczne"

Andrew Stowe z Mangotsfield, który był właścicielem okularów, nie spodziewał się takiej kwoty. Początkowo powiedział pracownikom domu aukcyjnego, że jeśli okulary są zepsute lub niewiele warte to można je wyrzucić. Gdy usłyszał jak bardzo są cenne "prawie dostał zawału serca".

Okulary były przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie właściciela. Jeden z krewnych pana Stowe otrzymał je od Gandhiego, w trakcie wizyty w RPA w latach dwudziestych XX wieku. Prawdopodobnie był to gest wdzięczności. Sądząc po mocy szkieł, mogły być to jedne z pierwszych okularów, jakie należały do Gandhiego.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić