ONZ potępia Rosję. "To nigdy nie powinno mieć miejsca"

Od napaści Rosji na Ukrainę regularnie pojawiają się niepokojące doniesienia o porwaniach nieletnich, których dopuszczają się okupanci. Uprowadzone dzieci w następnej kolejności trafiają do rosyjskich adopcji. Organizacja Narodów Zjednoczonych potępia te zbrodnie.

ONZ potępia Rosję. "To nigdy nie powinno mieć miejsca"
Ukraińskie dzieci padają ofiarami porwań przez Rosjan, a później są nielegalnie adoptowane (Getty Images, 2023 Anadolu Agency)

Na temat porwań ukraińskich dzieci zabrał głos Filippo Grandi. Jak informuje BBC, dyrektor Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Rosjanie dopuszczają się masowego łamania podstawowych praw dzieci.

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci. Mocny komentarz ONZ

Według ustaleń ukraińskich urzędników do nielegalnych adopcji trafiło już około 14 tys. dzieci. Do tej pory udało się odbić tylko 125 z nich. Jednak krajowy komisarz ds. praw człowieka podzielił się przekonaniem, że w rzeczywistości liczba uprowadzonych nieletnich jest o wiele wyższa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Upada podpora systemu Putina. "Możliwości się wyczerpują"
W trakcie wojny nie jest możliwym ustalenie, czy dzieci mają opiekę lub wróciły do rodziny. I dlatego, dopóki to się nie wyjaśni, nie można nadać im innego obywatelstwa ani oddać do adopcji. To, co dzieje się w Rosji, nigdy nie powinno mieć miejsca – podkreślił Filippo Grandi w rozmowie z BBC.

Federacja Rosyjska łamie prawa dzieci, nielegalnie wywożąc je w głąb kraju. Są to najczęściej nieletni zamieszkujący z opiekunami tereny Ukrainy, które aktualnie znajdują się pod okupacją. Po porwaniu dzieci nie tylko otrzymują rosyjskie paszporty, lecz są adoptowane przez rodziny z kraju Władimira Putina. Tak rozpoczyna się ich wynaradawianie.

Do słów urzędnika ONZ odniosła się Maria Zacharowa. Dyrektor Departamentu Informacji i Prasy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej potępiła Filippo Grandi, oskarżając o ignorowanie rzekomych zasług jej ojczyzny i m.in. "kolosalnej pomocy humanitarnej" udzielonej po ostrzale Donbasu w 2014 roku.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić