Rosja. Tego uczą w szkołach. "Coraz większa militaryzacja"

Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej zamierza wprowadzić przedmioty związane ze szkoleniem wojskowym w szkołach i na uczelniach wyższych - donosi brytyjski wywiad. Ma to świadczyć o "coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosferze" w kraju, co już "przypomina czasy ZSRR".

Rosja. Tego uczą w szkołach. "Coraz większa militaryzacja"
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Przedstawiciele brytyjskiego wywiadu zwracają uwagę, że w ostatnich tygodniach Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej coraz częściej wypowiada się na temat realizacji planu włączenia podstawowego szkolenia wojskowego do programu nauczania w szkołach średnich. Obecnie obejmuje to jedynie uczniów ostatnich klas.

"Zmilitaryzowana atmosfera" w Rosji

Ponadto wywiadowcy, powołując się na dokumenty rosyjskiego resortu edukacji, wskazują w komunikacie, że od września 2023 r. - w ramach przedmiotu "Podstawy bezpieczeństwa życia" - obowiązkowe staną się szkolenia z obsługi karabinów szturmowych AK i granatów ręcznych, musztry wojskowej oraz stosowania środków ochrony indywidualnej.

Inicjatywy podkreślają coraz bardziej zmilitaryzowaną atmosferę w Rosji podczas wojny, a także (prawdopodobnie celowe) skojarzenie ze Związkiem Radzieckim, gdzie takie szkolenie było obowiązkowe w szkołach do 1993 roku – czytamy w recenzji.

Szkolenie wojskowe dla rosyjskich studentów

W grudniu 2022 r. rosyjskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program podstawy szkolenia wojskowego dla studentów, który wcześniej nie obowiązywał wszystkich na uczelniach w Rosji.

To kolejny element, który świadczy o coraz bardziej zmilitaryzowanych nastrojach w Rosji. Wcześniej podobną opinię wyraził amerykański think tank - Instytut Badań nad Wojną (ISW), wspominając rozmieszczonych na dachach rosyjskich resortów systemów obrony powietrznej.

"Wojna o przetrwanie Rosji"

Amerykanie uważają, że ​​Kreml mógł zintensyfikować wysiłki, aby przedstawić rosyjską inwazję na Ukrainę jako "wojnę o przetrwanie Rosji", by stworzyć "informacyjne warunki" do przedłużającej się wojny.

Eksperci podkreślają, że mało prawdopodobne jest to, aby Kreml uważał, że Moskwa jest celem dla Ukrainy. Ich zdaniem jest to też część nowej operacji informacyjnej, co prawdopodobnie zwiększy poparcie Rosji dla działań wojennych oraz ewentualnej dalszej mobilizacji. - Jak zrobiły to nazistowskie Niemcy podczas inwazji na Związek Radziecki - wskazuje ISW.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić