Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

ONZ: W Libii znaleziono co najmniej osiem masowych grobów

179

ONZ donosi o przerażającym odkryciu w Libii. Odnaleziono tam aż osiem masowych grobów. Większość z nich w okolicach miasta Tarhuna.

ONZ: W Libii znaleziono co najmniej osiem masowych grobów
ONZ: Znaleziono osiem masowych grobów w Libii (Getty Images)

ONZ pinformowało o makabrycznym odkryciu w Libii. Znaleziono co najmniej osiem masowych grobów. W ubiegłym tygodniu uznany przez ONZ rząd Libii ogłosił kontrolę nad Tarhuną, kluczowym miastem na południowy wschód od Trypolisu.

Miasto było wcześniej okupowane przez samozwańczą armię Libii (LNA), lojalną wobec Haftara. Chalifa Haftara to libijski wojskowy, kontrolujący część kraju. Jego siły były wspierane przez Rosję, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od roku prowadzi działania mające na celu przejęcie stolicy – Trypolis, w której przebywa rząd wspierany przez Turcję oraz Włochy.

W Tarhunie działała milicja Kaniyat, która jest sprzymierzona z Haftarem. Przejęła kontrolę nad miastem w ubiegłym roku. Jest znana ze swojego okrucieństwa i popełniania licznych morderstw. Prawdopodobnie Kaniyat jest powiązany z masowymi grobami.

Zobacz także: Libijskie wojsko odbiło kluczową bazę ISIS w Syrcie
Odkryliśmy i dokumentujemy wiele ohydnych zbrodni popełnianych przez milicje, które kontrolowały miasto Tarhuna. Znaleźliśmy zbiornik, w którym spłonęli wszyscy przetrzymywani. Znaleźliśmy także kilka masowych grobów, zgodnie z naszymi wstępnymi doniesieniami dziesiątki osób pochowano żywcem - powiedział minister spraw wewnętrznych Fathi Basghagha w oświadczeniu z czwartku.

Szczegóły sprawy jeszcze nie są znane. W czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że powołało w tej sprawie specjalny komitet. Ma się zająć ustaleniem tożsamości ofiar oraz zbadaniem okoliczności ich śmierci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić