o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Ostrzeżenie dla palaczy. Są bardziej narażeni na ostry przebieg COVID-19

8
Podziel się

Osoby palące, ale także te, które już jakiś czas temu rzuciły palenie, są bardziej narażone na ostry przebieg COVID-19, a w następstwie na śmierć. Zagrożeni są także młodzi ludzie oraz użytkownicy e-papiersów. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w San Francisco.

Ostry przebieg COVID-19 zagraża również byłym palaczom
Ostry przebieg COVID-19 zagraża również byłym palaczom (Pixabay)
bDXNOMLF

Pierwsze doniesienia pojawiły się jeszcze w marcu. Burmistrz z Nowego Jorku opowiedział o młodym mężczyźnie, który trafił do szpitala w stanie krytycznym, ale nie miał wcześniej żadnych schorzeń. Stwierdził wtedy, że przyczyną tak postępującej choroby musi być e-papieros, którego palił pacjent.

Równocześnie przeprowadzono badania w USA, Chinach oraz Korei Południowej. Ustalono wtedy, że papierosy mogą mieć wpływ na zakażenie koronawirusem. Teraz naukowcy z San Francisco dokonali analizy 19 publikacji z tych państw. Doszli do wniosku, że u 30 proc. zakażonych koronawirusem palaczy rozwinęła się ostra forma COVID-19.

bDXNOMLH

W grupie osób niepalących tylko 17 proc. pacjentów miała ostry przebieg COVID-19. Jak donosi NBC News, palacze są także 1,45 razy bardziej narażeni na powikłania, które mogą się pojawić później.

Zobacz takze:Polski pacjent "zero" o zakażeniu koronawirusem i nagłej popularności

Metaanaliza wykazała związek pomiędzy paleniem, a rozwojem COVID-19. Palenie i korzystanie z e-papierosów zwiększa ryzyko ostrych infekcji płucnych z powodu uszkodzeń górnych dróg oddechowych - wyjaśniają badacze.

bDXNOMLN

Eksperci nie odpowiadają jednak na wszystkie pytania. Wciąż nie wiadomo, jak palenie wpływa na samo zakażenie. W badaniach wzięły udział tylko osoby już zakażone, przez co nie było możliwości sprawdzenia czy papierosy zwiększają prawdopodobieństwo złapania koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDXNOMMi
KOMENTARZE
(8)
fty
12 miesięcy temu
po i pis musi odejść razem z wielkim szpitalnikiem maltańskim szumowskim balcerowiczem 2 i jego bratem co ma koncern szczepionkowy z pewnym panem zamożnym rosyjsko nazywajacym sie
gff
12 miesięcy temu
dezinformacje 2 syjonistycznych partyjek PO i PIS
jan
12 miesięcy temu
tylko szczepionka,szczepionka,szczepionka. Nie pić,nie palić,nie pppiolić. Pracować nie pytać o kasę i szczepić się i płacić
bDXNOMMj
klaraa
12 miesięcy temu
SUPER STRONA! Z FILAMI ONLINIE W SAM RAZ NA WIECZÓR POLECAM! https://ô.cc/Fillmy.Online
Olek
12 miesięcy temu
Górnicy w większości przechodzą coronavirusa bezobjawowo, a nie znam górnika, który nie pali, do tego zapylenie podczas pracy - ta teoria nie trzyma się kupy...
Racjonalista
12 miesięcy temu
"Palacze winni wziąźć je sobie do serca" A CO W ZAMIAN DO PŁUC???
Niepalacz
12 miesięcy temu
Ciekawe! Bo w Chinach i we Francji na przylkad zauwazono, ze osoby palace duzo zadziej zapadaja na covid19...
Bogdan
12 miesięcy temu
Bzdury, odwacie się od palaczy - buraki pastewne. W lbach macie tego wirusa
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić