Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Oszuści podszywają się pod InPost. Koniecznie uważaj na takie SMS-y

25

Oszuści nie śpią nawet w dobie pandemii. Znaleźli nowy patent, by wykradać dane Polaków. Podszywają się pod InPost, chcąc wymusić w ten sposób instalację złośliwego oprogramowania.

Oszuści podszywają się pod InPost. Koniecznie uważaj na takie SMS-y
Oszuści w natarciu. Podszywają się pod InPost (Getty Images)

Uwaga Polacy, nie dajcie się nabrać. Oszuści udają, że reprezentują firmę InPost. Wysyłają SMS-y, w których umieszczają informację, że przesyłka, którą rzekomo zamawialiśmy, jest już w paczkomacie. By ją odebrać, konieczne jest pobranie aplikacji.

I właśnie ta nieszczęsna aplikacja jest kluczowym elementem planu oszustów. Jeżeli ją zainstalujemy, na nasz telefon wkradnie się złośliwe oprogramowanie z tzw. trojanem bankowym - donosi portal dobreprogramy.pl.

Zobacz także: Kryzys nie w każdej branży. InPost zatrudnił ponad tysiąc nowych pracowników

Skutki mogą być naprawdę opłakane. Dzięki tej aplikacji cyberprzestępcy otrzymują zdalną kontrolę nad urządzeniem. Mogą wykradać dane bankowości internetowej, jeśli użytkownik z niej skorzysta.

To jeszcze nie wszystko. Jest taka możliwość, że w ręce oszustów trafią nawet dane naszej karty płatniczej. Trzeba więc uważać. Co istotne, ta akcja przestępców jest wymierzona wyłącznie w posiadaczy smartfonów z Androidem.

Oszuści w natarciu. Podszywają się nie tylko pod InPost

Przestępcy wciąż wymyślają nowe patenty na oszukiwanie Polaków. Czerpią z tego różnego rodzaju korzyści. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że podszywają się nie tylko pod InPost.

Oszuści najczęściej podszywają się pod znane, ogólnopolskie i międzynarodowe marki albo pod instytucje publiczne. Czasem wybór jest jednak nieco mniej oczywisty. Przykładowo, wśród zgłaszanych nam w ostatnim czasie incydentów pojawiły się doniesienia o wysyłanych za pośrednictwem aplikacji WhatsApp wiadomościach, gdzie oszuści próbowali nakłonić ofiary do kliknięcia w link, kusząc ich szansą na wygranie darmowych biletów do Energylandii - mówi starszy analityk zagrożeń w ESET Kamil Sadkowski, cytowany przez dobreprogramy.pl.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić