Oszuści wysyłają Polakom SMS-y. Pod żadnym pozorem nie klikaj

115

Oszuści nigdy nie śpią. Tym razem żerują na ludzkiej ufności, podając się za firmy kurierskie i wysyłając fałszywe wiadomości tekstowe do właścicieli telefonów komórkowych. Na które SMS-y należy szczególnie uważać?

Oszuści wysyłają Polakom SMS-y. Pod żadnym pozorem nie klikaj
Oszuści wysyłają SMS-y (Pixabay, Policja)

Oszuści wymyślają coraz bardziej perfidne sposoby, aby sprytnie podejść swoje potencjalne ofiary, wzbudzić ich zaufanie, a następnie ukraść im pieniądze. Coraz częściej działają przez internet, gdzie jeszcze trudniej zweryfikować ich działania.

Jedną z najnowszych i niestety skutecznych metod przestępców jest podszywanie się pod firmy kurierskie. Oszuści wysyłają SMS-y do losowych osób, informując o rzekomej konieczności dopłaty do przesyłki.

W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów - podaje policja w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sceny jak z filmu Barei. Seryjny złodziej kradł w sukience i peruce

Po wpadnięciu w ich sidła krętacze najprawdopodobniej wykradną wszystkie pieniądze z konta ofiary. Szczególnie narażone są osoby, które często zamawiają coś przez internet lub oczekują akurat na przesyłkę.

Jak uchronić się przed oszustami? Najlepiej ignorować wszelkie podejrzane wiadomości, szczególnie te opatrzone linkiem. Warto też na bieżąco śledzić komunikaty policji o nowych akcjach przestępców internetowych.

Nigdy nie korzystajmy z linków załączonych do przesyłanych wiadomości. Nie wprowadzajmy tam danych logowania, bo trafiają one bezpośrednio do oszustów. W taki sposób możemy stracić nasze oszczędności. Bardzo ważne jest uważne czytanie otrzymanych wiadomości sms. Jeśli treść wiadomości budzi wątpliwości, natychmiast skontaktujmy się z pracownikami banku - radzą mundurowi.
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić