Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Franciszek chce się z tym rozprawić. Chodzi o pieniądze. Watykan drży

489
Podziel się:

Papież Franciszek sporządził dokument na temat przejrzystości finansowej. Nakazał w nim pracownikom urzędów w Watykanie złożenie deklaracji o tym, że nie są karani lub objęci śledztwem związanym z poważnymi zarzutami. Zabronił także przyjmowania prezentów o wartości ponad 40 euro.

Franciszek chce się z tym rozprawić. Chodzi o pieniądze. Watykan drży
(Getty Images)

Papieski list o charakterze dekretu w sprawie "przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi" opublikował w czwartek Watykan. W dokumencie papież przywołał słowa z Ewangelii według św. Łukasza.

Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie – zacytował Pismo Święte Franciszek.

Papież walczy z korupcją. Zobowiązał urzędników do złożenia oświadczenia

Na mocy papieskiego rozporządzenia pracownicy wszystkich szczebli urzędniczych Watykanu muszą podpisać specjalna deklarację. W wezwaniu Franciszka uwzględnione zostały także osoby sprawujące w Stolicy Apostolskiej funkcje administracyjne, prawne i kontrolne. Oświadczenie dotyczy prawomocnych wyroków sądu oraz bycia objętym śledztwami w sprawach takich jak korupcja, fałszerstwo, terroryzm, pranie brudnych pieniędzy, wykorzystywanie nieletnich czy oszustwa podatkowe.

Watykańscy urzędnicy muszą ponadto zadeklarować, że nie posiadają oszczędności ani inwestycji w rajach podatkowych oraz krajach o wysokim ryzyku finansowania terroryzmu. Oprócz tego nie mogą posiadać udziałów w firmach, których działalność jest sprzeczna z nauką Kościoła. W oświadczeniu należy także zagwarantować, że nieruchomości i inne dobra materialne pochodzą wyłącznie z legalnych źródeł.

Zakaz przyjmowania drogich prezentów. "Konieczna jest walka z korupcją"

Od teraz wszystkich pracowników Watykanu obowiązuje również zakaz przyjmowania prezentów o wartości przekraczającej 40 euro. List papieża jest kolejnym krokiem mającym na celu zapewnienie przejrzystości finansów Watykanu. Franciszek chciałbym, aby Kościół dostosował się pod tym względem do międzynarodowych standardów.

W dekrecie papież przypomniał, że w maju 2020 roku uregulowano już kwestie dotyczące przejrzystości i kontroli w sprawach kontraktów publicznych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. – Ale korupcja może przejawiać się w różnych formach, nie tylko przy przetargach – podkreślił Franciszek. Dlatego właśnie konieczne mają być działania zapobiegające "konfliktom interesów, klientelizmowi i wszelkiej korupcji".

Obejrzyj także: Prokuratura zbada słowa papieża Franciszka. Joanna Scheuring-Wielgus o "głupocie Zbigniewa Ziobry"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(489)
złośliwy
10 miesięcy temu
W Polsce prawo papieskie nie obowiązuje.U nas mafia KK jest nie do ruszenia.
Wuj Nick
rok temu
Jak to Rydzyk przeczytał, to się załamał. Cała działalność jego nieopodatkowanego Radia Maryja opierała się na "kulturze kopert" szerzonej w procesjach ołtarzowych. Ale Rydzyk z biurami i kołami RM się dogada, żeby w kopertach zaklejali trochę mniej niż równowartość 40 euro. I będzie grało.
Zniesmaczony
rok temu
W samym Watykanie być może to przejdzie, bo Papież ma blisko, a urzędnicy nie żyją w ubóstwie i nędzy, więc sobie spoko dadzą radę. Spróbowałby Papież taki dekret w prowadzić w kraju, który Jego jurysdykcji już od dawna nie podlega, czyli w Polsce. Tutaj dopiero mamy sposobność oglądać z bliska, do czego tak naprawdę zdolny jest polski kler, a zwłaszcza jakimi "zasadami" kieruje się jego część zajmująca najwyższe stołki. Biedny i naprawdę ludzki Papież patrzyłby i własnym oczom by nie wierzył. Nie wierzyłby tak mocno, że mogłoby to zachwiać Jego Wiarą nie tylko w to, co by tutaj ujrzał i usłyszał. A tego nie daj Boże Mu nie życzę. W polskim Kościele przejrzystość finansów??? W polskim Kościele???
ccssn
rok temu
Kontrolować, ujawniać i rozliczać wszystkie dochody tj. prezenty, darowizny i inne wszystkie dochody. Księdzu służba nie jest potrzebna, każdy sam sprząta i gotuje. Tak jak inni.
jasnowidz
rok temu
znajac KK to juz dlugo nie pozyje.
Klopo
rok temu
Czyli 39 tys euro można nierozliczac... Adolf nich niecierpial...ja też
stefan w-wa
rok temu
Nastepna karierowiczka, kiedy znowu zmieni ugrupowanie, Taki Czarnecki w spódnicy . Cyt. ze ślubowania czarneckiego -... a pan poseł aktualnie w jakim ugrupowaniu ? "Jak Hołownia ja przzyjmie do 2050 to upadek bliski. Przed kazdymi wyborami zmiana. Druga z Torunia hertwig to samo , jedzie tylko na niepełnosprawnych ale tylko wtedy gdy się obudzi z letargu, na innych sprawach sie nie zna . Ważna kasa na Chorwacje co roku i na narty w Austrii tylko z mężem. PIR najważniejszy, zapamietajcie ten moment jak syn mówi że ma dosyć a ,,mamusia " zasłania mu usta.
kiki
rok temu
"złożenie deklaracji o tym, że nie są karani lub objęci śledztwem związanym z poważnymi zarzutami." ? oj ..oj..bedzie trudno znalezc takich w watykanskim panstwie!!!!!!
Pop
rok temu
To i papież podporządkował się starszym i mądrzejszym w realizacji nowej normalności?
Tubylec
rok temu
Tak samo jest w Wielkiej Brytanii, lekarze i pielęgniarki nie mogą przyjąć prezentu powyżej 25£, jeśli prezent jest droższy muszą to zgłosić do dyrektora szpitala i zapłacić od tego podatek. Co na to polska służba zdrowia??
parafianin
rok temu
Ten papież jest spoko.
Andre
rok temu
Do 40 euro nie można ale 200 prezentów za 20 euro już można.Jak Księży watykan nie rozliczy to ich napewno po śmierci rozliczy Pan nasz w niebie.
na marginesie
rok temu
Pomijając fakt, że Głódź i tak sam wybrałby jako miejsce zamieszkania posiadłość w Bobrówce, to należy zwrócić uwagę na daleko idącą ingerencję Watykanu w wolności obywatelskie w/w osoby. Czym innym jest nałożenie na biskupa kar ,,typowo" kościelnych, a osobną kwestię stanowi nakaz opuszczenia diecezji i zamieszkania poza nią. Trzeba tu na względzie mieć fakt, że ,,diecezja gdańska", to nie jest jakaś enklawa czy odrębne terytorium, lecz znajduje się ona na terenie państwa polskiego, a w węższym znaczeniu na terenie województwa, określonych powiatów czy gmin. W ten sposób dochodzi do sytuacji, w której na podstawie prawa kanonicznego Stolica Apostolska, jako rząd obcego państwa – Watykanu, poprzez nałożenie na Głódzia kary o charakterze administracyjnym, ingeruje w pewnym stopniu w suwerenność państwa polskiego. Dla jasności – nie bronię tu w żaden sposób Głódzia czy innych biskupów, którzy dopuścili się zaniedbań, lecz wskazuję na fakt podporządkowania się obywatela polskiego Stolicy Apostolskiej – nie jako siedziby kościoła katolickiego, lecz państwa Watykan. Osobną kwestią pozostaje to, w jaki sposób zostałaby wyegzekwowana ta ,,przeprowadzka", gdyby Głódź nie wykazałby się posłuszeństwem wobec władz kościoła i zamierzał pozostać w Gdańsku. ,,Ciesząc się" z tego, że Głódź poniósł konsekwencje (opuszczenie diecezji) ze strony Watykanu, nie możemy zapominać, że w ten sposób ,,sankcjonujemy" podległość Polski wobec Stolicy Apostolskiej w pewnych obszarach, przy jednoczesnym braku dostępu do dokumentacji z postępowania kanonicznego i opieraniu się na oświadczeniu nuncjatury apostolskiej. Jeżeli chce się rozmawiać na temat rozdziału kościoła od państwa, to należy pamiętać, że nie chodzi tu tylko o ,,polski kościół", lecz także Watykan, z którym relacje państwa polskiego reguluje konkordat.
adi
rok temu
dopiero Fraciszek "odnawia oblicze" kk, nie zrobił tego JP2. choć pewnie na niewiele się to zda, czarna mafia woli odwrócić się od papieża niż zacząć żyć uczciwie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić