Jan Manicki
Jan Manicki| 

To się dzieje wszędzie. Papież Franciszek jest przerażony

233

Podczas niedzielnej modlitwy papież Franciszek wezwał ludzi na całym świecie do walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Jego zdaniem mafia do bogacenia się wykorzystuje pandemię COVID-19.

To się dzieje wszędzie. Papież Franciszek jest przerażony
Papież Franciszek wezwał do walki z mafią na całym świecie. (Getty Images)

Dzień wypowiadanych przez papieża słów nie jest przypadkowy. 21 marca wspomina się we Włoszech ofiary przestępczości zorganizowanej. Franciszek zwrócił uwagę, że problem jest globalny.

Mafie są obecne w różnych częściach świata i, korzystając z pandemii, wzbogacają się poprzez korupcję – zwrócił do wiernych Franciszek.

Papież Franciszek o modlących się szefach mafii. "Mylą bałwochwalstwo z wiarą"

Włoska policja twierdzi, że siatki przestępcze wykorzystują pandemię do rozszerzania swojej strefy wpływów. Mafiozi pomagają osobom stojącym na skraju ruiny finansowej, oferując pożyczki i jedzenie. Firmy dotknięte przez pandemię wspierane są przez przedsiębiorstwa oferujące natychmiastowe pożyczki na bardzo wysoki procent.

Zorganizowane grupy przestępcze we Włoszech postrzegane są jako bardzo religijne. Wielu mafiozów modli się do świętych. Figurki i posągi religijne często używane są przez przestępców przy rytuałach inicjacyjnych.

Miasto Oppido Mamertina na południu Włoch trafiło na pierwsze strony gazet w 2014 roku, kiedy miejscowi niosący posąg Madonny zmienili trasę procesji, aby zatrzymać się w domu szefa lokalnej mafii. Pochylili przed nim figurę na znak szacunku. Papież Franciszek podkreślił, że tego typu zachowania nie mają nic wspólnego z prawdziwą wiarą w Boga.

Te struktury grzechu, czyli struktury mafijne, działają wbrew Ewangelii. Ci ludzie mylą bałwochwalstwo z wiarą – stwierdził papież.

Papież Franciszek wzywa do walki z mafiami. "Pamiętamy o wszystkich ofiarach"

W ostatnim czasie wywodząca się z Kalabrii 'Ndrangheta stała się najgroźniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Wyprzedziła pod względem wpływów nawet słynną Cosa Nostrę. Większość pieniędzy mafiozi zarabiają na handlu narkotykami. Papież Franciszek ocenił, że nie można ustawać w wysiłkach na rzecz zwalczania tego typu działalności.

Dzisiaj pamiętajmy o wszystkich ofiarach i odnawiamy nasze zaangażowanie w walkę z mafiami – podkreślił Franciszek.

Obejrzyj także: Papież apeluje o zachowanie dystansu. Nie będzie już gromadził się z wiernymi

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić