aktualizacja 

Papież Franciszek już planuje swój pogrzeb. Będzie inaczej, niż dotychczas

39

Papież Franciszek chce być pochowany, jak każdy chrześcijanin - z godnością, ale bez wyróżnień. Dlatego podczas pogrzebu jego ciało nie będzie wystawione na katafalku, a złożone w trumnie. W wywiadzie do książki "Następca" Franciszek przyznał, że jego pochówek jest zaplanowany w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.

Papież Franciszek już planuje swój pogrzeb. Będzie inaczej, niż dotychczas
Wierni niepokoją się zdrowiem papieża Franciszka (PAP, ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek ponownie udowadnia, że wiedzie jeden ze skromniejszych pontyfikatów. O planach na swoją ostatnią ziemską podróż opowiedział hiszpańskiemu watykaniście Javierowi Martinezowi-Brocalowi.

Franciszek zaznaczył, że chce aby po jego śmierci odbyło się tylko jedno czuwanie, a nie dwa. Ma też nie być osobnej ceremonii na moment zamknięcia trumny.

Ciało wystawione w trumnie, a nie na katafalku, to jak określa Franciszek, pożegnanie "z godnością, ale jak każdego chrześcijanina".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Papież jest wprowadzany w błąd? Wiceszef dyplomacji ma nadzieję
Rozmawiałem z ceremoniarzem i wyeliminowaliśmy to i wiele innych rzeczy - przyznał Franciszek.

Papież wyraził wolę, aby pochować go w bazylice Matki Bożej Większej. To dla niego miejsce wyjątkowe, które odwiedza przed ważnymi momentami, zagranicznymi podróżami oraz powrotami z nich, a także powrotami ze szpitala. To było częste miejsce jego modlitw, jeszcze zanim został papieżem.

Niepokojące doniesienia z Watykanu

Papież Franciszek w Wielki Piątek nie pojawił się w rzymskim Koloseum, żeby przewodniczyć Drodze Krzyżowej. Pozostał w Watykanie, co miało być podyktowane troską o "zachowanie zdrowia". Był tego dnia obecny na nabożeństwie Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra.

Z kolei w Niedzielę Palmową głos Franciszka był tak słaby, że zrezygnował z odczytania homilii. Jednak jego osobisty lekarz zapewnił, że papież ma momenty zmęczenia, ale ma się dobrze i stosownie do swojego wieku.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić