Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Papież Franciszek nie mówi "nie". "Gdybym odszedł na emeryturę…"

55
Podziel się:

Nie milkną spekulacje, że papież Franciszek może wkrótce ustąpić ze stanowiska. Choć sam zainteresowany nieustannie podkreśla, że na emeryturę się nie wybiera, ostatnim wywiadem dał wiernym do myślenia. – Gdybym przestał być papieżem, nie chciałbym zostać w Watykanie, ani też wrócić do Argentyny. Jako biskup Rzymu powinienem znaleźć kościół w stolicy Włoch, który przyjmie mnie z otwartymi ramionami – podkreślił Franciszek w rozmowie z hiszpańską telewizją.

Papież Franciszek nie mówi "nie". "Gdybym odszedł na emeryturę…"
Papież Franciszek nawiązał w wywiadzie do pomysłu swojej abdykacji (EPA, PAP, Alessia Giuliani)

Wywiad z Franciszkiem został wyemitowany we wtorek 12 lipca w TelevisaUnivision. 85-letni papież zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że nie planuje odejścia na emeryturę. Dodał jednak, że "drzwi zawsze są otwarte".

Papież zabrał głos na temat Benedykta XVI. "Za abdykację dałbym mu 10 punktów"

Franciszek nawiązał tym samym do ruchu Benedykta XVI, który w 2013 roku zrezygnował z najwyższej funkcji w Kościele katolickim. Jego abdykacja była pierwszą tego typu decyzją w watykańskich strukturach od 600 lat. Zdaniem obecnego papieża, Stolica Apostolska musi zająć się lepszym uregulowaniem statusu emerytowanego papieża.

Niektórzy kardynałowie i wyżsi rangą duchowni od dawna kwestionują decyzje podejmowane przez Benedykta XVI na emeryturze. Zarzucają mu, że nie powinien dłużej nosić papieskiej sutanny. Argumentują także, że właściwym krokiem byłby powrót do posługiwania się nazwiskiem Joseph Ratzinger.

Doświadczenie z abdykacją poszło całkiem dobrze, ponieważ [Benedykt XVI – red.] jest świętobliwym i dyskretnym człowiekiem. Dobrze sobie z tym poradził. Myślę, że za zrobienie pierwszego kroku po tylu latach dałbym mu 10 punktów. W przyszłości procedury na taką ewentualność powinny być jednak dużo precyzyjniejsze – ocenił Franciszek.

Papież Franciszek o swojej emeryturze. "Nie wiem, czy jej dożyję"

Papież zabrał także głos na temat ewentualnej własnej abdykacji. Ocenił, że jest taka możliwość. Wyjaśnił jednak, że w takim wypadku "na pewno nie zamierza mieszkać w Watykanie". Dodał, że nie planuje również powrotu do rodzinnej Argentyny.

Być może mógłbym zamieszkać w Bazylice św. Jana na Lateranie – zgodził się z sugestią dziennikarza prowadzącego wywiad.

Franciszek przypomniał także, że planował przejść na emeryturę jako arcybiskup Buenos Aires podczas konklawe w 2013 roku, kiedy to został wybrany na papieża. Duchowny miał już przygotowane "ładne" mieszkanie w stolicy Argentyny. Chciał nadal spowiadać wiernych i odwiedzać chorych w szpitalu.

Myślę, że taki scenariusz, jeśli przeżyję do abdykacji, bo możliwe, że umrę wcześniej, nie jest nieprawdopodobny. Chciałbym nadal spowiadać ludzi, więc pewnie poszukałbym czegoś w Rzymie – zaznaczył Franciszek.

Obejrzyj także: Kontrowersje wokół pomysłu Watykanu. Reakcja dominikanina z Kijowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
News
miesiąc temu
Krążą wieści , że już nie żyje . Jego dawno nikt nie widział na żywo.
polska katoli...
miesiąc temu
Kasują komentarze! Promotorzy fałszywego papieża. Nie czytajcie ich "artykułów".
Polak
miesiąc temu
No niech idzie na emeryturę Władek go przyjmie będą odstraszać szczekających
z papieża
miesiąc temu
na wikarego? to się nazywa skromność i pokora
wierny
miesiąc temu
W stanach jest taki kościół co go z otwartymi rękoma przyjmie - kościół sztana.
decydent
miesiąc temu
"Niektórzy kardynałowie i wyżsi rangą duchowni od dawna kwestionują decyzje podejmowane przez Benedykta XVI na emeryturze" ??? Jakie decyzje podejmuje emeryt? Decyzje o menu na obiad?
DDD
miesiąc temu
Rosyjska cerkiew ma dla niego miejsce
katolik
miesiąc temu
Czy nie powinno być "Papież Franciszek" a nie "Franciszek"? Brak szacunku.
bogdan
miesiąc temu
A było FRANEK bawić się w politykiera?
kas
miesiąc temu
Pierwszy Papierz będący blisko ludzi. Jest szczery i bezpośredni.
przykre ,ze
miesiąc temu
najwięcej mają do powiedzenia ci co nic nie wiedzą i na niewielu sprawach się znają.
młody
miesiąc temu
czy on zaczyna szczekać przed bramami Piotra
:).....
miesiąc temu
na emeryturę to on pójdzie tylko że na MASOŃSKĄ
wulc
miesiąc temu
Ten prawy i uczciwy Papież stał się niewygodny dla wielu polityków a nawet naszych duchownych. Atakowany jest że ośmiela się wyrażać czasem swoje własne zdanie, opinię lub ocenę faktów a nie te narzucane przez propagandystów urabiających opinię społeczną. Propagandystów którzy tego nie są w stanie przełknąć. Niech Bóg temu Papieżowi pozwoli jeszcze długo być sobą i nie ulegać szatańskiej machinie propagandystów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić