Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Układ Watykanu z Chinami. Papież krytykowany. "Nierozsądna decyzja"

16
Podziel się:

Papież Franciszek ma nadzieję na odnowienie w październiku porozumienia między Watykanem a Chinami dotyczącego mianowania biskupów rzymskokatolickich. Głowa Stolicy Apostolskiej podkreśliła, że choć umowa nie jest idealna, to Kościół stara się patrzeć na sprawę w szerszej perspektywie.

Układ Watykanu z Chinami. Papież krytykowany. "Nierozsądna decyzja"
Papież Franciszek zabrał głos na temat porozumienia z Chinami (Getty Images)

Franciszek poruszył temat stosunków z Chinami w wywiadzie dla agencji Reutera, który miał miejsce w Watykanie 2 lipca. Porozumienie w sprawie mianowania biskupów przez Stolicę Apostolską zostało zawarte w 2018 roku i jest odnawiane co dwa lata. Zdaniem wielu stanowi próbę załagodzenia konfliktu między watykańskimi lojalistami a oficjalnym Kościołem katolickim w Chinach.

Dzięki umowie obie strony sporu uznają papieża za głowę Kościoła katolickiego. Tymczasowe porozumienie daje Franciszkowi decydujące słowo, jeśli chodzi o mianowanie biskupów w Chinach. Szczegóły ustaleń nie zostały nigdy podane do publicznej wiadomości.

Rozmowy przebiegają dobrze i mam nadzieję, że w październiku porozumienie zostanie odnowione – oświadczył papież.

Papież Franciszek mianował w Chinach tylko 6 biskupów. "Na tym właśnie polega dyplomacja"

Franciszek porównał swoje działania do decyzji poprzedników: Jana XXII i Pawła VI. W latach 60. i 70. szli oni na znaczne ustępstwa wobec komunistycznych władz w państwach europejskich. Tak zwana polityka małych kroków miała jednak utrzymywać Kościół przy życiu i ograniczyć prześladowania wiernych.

Dyplomacja właśnie na tym polega. Kiedy stajesz w obliczu sytuacji nie do przeskoczenia, musisz znaleźć sposób, niekoniecznie idealny, żeby coś zrobić. Dyplomacja to sztuka szukania możliwości i podejmowania działań, aby stawały się rzeczywistością – podkreślił papież Franciszek w rozmowie z Reutersem.

Od czasu nawiązania porozumienia w 2018 roku w Państwie Środka mianowano zaledwie 6 nowych biskupów. Franciszek ocenił jednak, że proces "postępuje powoli, ale skutecznie".

Chińczycy nie lubią, gdy ktoś ich pospiesza – podkreślił.

Były arcybiskup Hongkongu krytykuje Watykan. "Nierozsądna decyzja"

Umowa między Watykanem a Chinami budzi w niektórych kręgach spore kontrowersje. Jednym z najgłośniejszych krytyków porozumienia jest były arcybiskup Hongkongu. 90-letni kardynał Joseph Zen oskarżył Stolicę Apostolską o przymykanie oczu na łamanie praw człowieka w Chinach.

Watykan mógł działać w dobrej wierze, ale podjął nierozsądną decyzję – ocenił duchowny.

Porozumienie skrytykował także w 2020 roku były sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Podkreślił, że papież w ten sposób ryzykuje utratą moralnego autorytetu. Watykan skrytykował wówczas wypowiedź amerykańskiego polityka, mówiąc że wciąga Stolicę Apostolską w kampanię prezydencką w USA.

Reuters zaznacza, że poziom wolności religijnej w Chinach zależy od prowincji. Dużo do powiedzenia na ten temat mają miejscowe władze.

Chińczycy również mają własne problemy, ponieważ sytuacja różni się w każdym regionie. Traktowanie katolików również zależy od lokalnych przywódców – podsumował w ostatnim wywiadzie papież Franciszek.

Obejrzyj także: Polacy wypowiedzieli się o postawie Franciszka. Specjalistka wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
katolik
miesiąc temu
Franek to człowiek Putina.Służby Putina na 100 % mają haki na Franciszka z lat młodości.Dlatego tak się poniża.On dla prawdziwych katolików jest nic nie wart.To piesek Putina.
LLLLL
miesiąc temu
Dziadek już gada od rzeczy. Dał by sobie i innym spokój.
logic un
miesiąc temu
watykan ma bank, to jest bozy bank czyli tak naprawde to kosciol katolicki to szatan w czystej biblijnej postaci a taki licheni to wspolczesny odpowiednik zlotego cielca....
jnjn
miesiąc temu
jak nie oddam pozyczki z watykanskiego katolickiego [bozego???] banku to katoliccy chlopcy od windykacji beda mnie tylko delikatnie prosic bym oddal?
luft max
miesiąc temu
Arcybiskupie Josephie Zen papiez Franciszek nawet nie wierzy, że w Ukrainie bandyci rosyjscy morduja bez wszelkich zasad, bez najmniejszego poszanowania prawa międzynarodowego niewinnych ludzi , nawet dzieci to on Ci uwierzy, że w Chinach łamane sa podstawowe prawa człowieka ? On pewnie nie wierzy, że Mao kazał wystrzelac 1000 studentów swego czasu jak zamarzyli o demokracji.
Rechot losu
miesiąc temu
W Polsce po 1991 roku Watykan wybudował w Polsce ponad 10 tys parafii i kościołów. Wątpię aby ten wyczyn powtórzono w Chinach tym bardziej że nie ma tam żadnego prozachodniego związku zawodowego.
Kielczanin
miesiąc temu
KOMU JEST POTRZEBNY PAPIEZ.ZNIEŚĆ W TYM BAGNIE CELIBAT I TO NATYCHMIAST
Maniek
miesiąc temu
Watykan - siedlisko największego zła.
Masoneria
miesiąc temu
Nie jest aż tak źle, bywało gorzej, byli już papieże ateiści wybrani za hajs jak Leoś X i XI z tych Rothschildow co niejawnie trzęsą światem lub Borgia związki kazirodcze - wtyczki sztańskie. Jednak to nie odwiodło dzieci Bożych od wiary bo są to tylko sprzedawczycy i tylko życie doczesne, a szatan chce przeprowadzić swój niecny plan więc mami konsumpcjonizmem, powrotem do pogaństwa (apostazja) przez celebrytów by zawładnąć jak Srutinem i nimi steruje dla swoich celów. Ale ponad nimi wszystkimi był i jest Bóg i jeszcze nikomu do końca nie udało się sfinalizować sztańskich planów, chociaż próbował wiele razy zawsze odchodząc jak niepyszny. Z Bogiem P.S. Ruscy strielcy najskuteczniejści w destrukcji obiektów cywilnych i zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich bo mało kto pamięta zestrzelonego w 1983 Boeinga z kongresmanem antykomunistą antymasonem Larrym McDonaldem na pokładzie, dziwnym trafem naruszyli radziecką przestrzeń powietrzną. więc może teraz zestrzeliwać ich jak tylko przekroczą granicę co robią notorycznie.
Zaorać!
miesiąc temu
I pozamiatać. A wszystkich trutni zagonić do roboty!
pawel-
miesiąc temu
a już myślałem że zabroni klepania zdrowasiek do farby i gipsu (obrazów i figurek) -Psalm 115
pawel-
miesiąc temu
a o celibacie nic nie gadał ? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział
Sonia
miesiąc temu
Może mi ktoś powiedzieć komu i do czego potrzebny jest papież?
MilczyDusza
miesiąc temu
🤦‍♂️ Jaki naiwny ten artykuł to się aż wierzyć nie chce... toż żeby sprostować te półprawdy, manipulacje oraz oczywiste kłamstwa Papieża to trzeba by chyba godzinę tłaczyć, ale przedewszystkim to ta TAJNA(!?!) umowa Watykan-Pekin pogorszyła położenie Katolików w Chinach Komunistycznych.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić