Angelika Karpińska| 

Papież cały w nerwach. "Kościół może się rozpaść"

617

Jezuita i watykański ekspert ks. Bernd Hagenkord twierdzi, że papież Franciszek z niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Niemczech i obawia się, że Kościół może się rozpaść.

Papież cały w nerwach. "Kościół może się rozpaść"
Papież Franciszek podczas mszy w Środę Popielcową. (PAP)

Zdaniem ks. Bernda Hagenkorda papież Franciszek obawia się, że Niemcy mogą w pewnych obszarach podzielić Kościół. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, chodzi takie kwestie sporne, takie jak moralność seksualna, w tym homoseksualizm oraz święcenia kapłańskie dla kobiet.

Papież Franciszek zaniepokojony drogą synodalną w Niemczech

Te zagadnienia są przedmiotem tzw. "drogi synodalnej", czyli procesu dialogu na temat reform w niemieckim Kościele katolickim.

Uważam, że papież jest wyraźnie zaniepokojony tym, że Kościół katolicki może się rozpaść w niektórych kwestiach spornych, ponieważ niektóre strony zbyt mocno akcentują pewne kwestie - powiedział ks. Hagenkord portalowi domradio.de.
Troską papieża jest jedność Kościoła powszechnego - dodał.

Zdaniem niemieckiego jezuity Watykan "z pewną niepewnością i nerwowością" patrzy na niemiecką drogę synodalną. Ks. Hagenkord zwraca uwagę, że niemieccy biskupi i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) poprzez reformy chcą odzyskać społeczne zaufanie po skandalach związanych z nadużyciami seksualnymi.

Duchowny podkreśla jednak, że kwestie, które są poruszane w Niemczech, nie są tylko problemami tego kraju i powinny być omówione w Kościele powszechnym. Jednocześnie opowiada się przeciwko zwoływaniu synodów i dróg synodalnych.

Zobacz także: Ojciec Paweł Gużyński o ojcu Tadeuszu Rydzyku. "Mamy do czynienia z intelektualną zapaścią"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić