Paszport szczepionkowy. Ważne słowa Donalda Tuska. Mówi o ateście

119

Ostatnio dużo mówi się o paszportach szczepionkowych, dzięki którym osoby zaszczepione na COVID-19 mogłyby swobodnie się przemieszczać. Do tego wątku odniósł się już m.in. były premier Donald Tusk.

Paszport szczepionkowy. Ważne słowa Donalda Tuska. Mówi o ateście
Na zdjęciu: Donald Tusk (Wikimedia Commons)

Donald Tusk ma świadomość tego, że w wielu miejscach będzie obowiązywać paszport szczepionkowy. "Ten certyfikat, dzięki któremu będzie można swobodnie się poruszać, korzystać z infrastruktury w Europie" - mówił w TVN24.

Taki certyfikat będzie dotyczył tych szczepień, które mają europejski atest - dodawał.

Potem Tusk odnosił się do "propagandowego zamieszania". O co chodzi?

Dzisiaj łatwo robić takie propagandowe zamieszanie, że jesteśmy otwarci na chińską, czy rosyjską szczepionkę, ale za chwilę Polacy będą chcieli wyjeżdżać, pójść do pracy, skorzystać z hotelu, wsiąść do samolotu itd. I łatwiej będzie, jeśli będą mieli certyfikat szczepionkowy - kontynuował były premier.

Zauważył, że chińska i rosyjska szczepionka "takiego certyfikatu nie ma". Donald Tusk oceniał również samą możliwość pozyskania przez Polskę preparatu przeciw COVID-19 z ww. krajów.

Oczywiście jeśli jest możliwość zakupu szczepionek, które mają jakiś taki elementarny atest, są przyjęte, jakby ocenione jako bezpieczne i skuteczne przez powołane do tego agencje, przez powołanych do tego fachowców, to wtedy oczywiście, jeśli to przyspieszy proces szczepienia Polaków, nie miałbym nic przeciwko temu - zaznaczał.

Donald Tusk przestrzega przed tymi preparatami

Były premier jest sceptycznie nastawiony do szczepionki z Chin czy Rosji. Uważa, że te kraje chcą wejść do gry ze swoim preparatem z powodów politycznych, ale też po to, by zawalczyć o rynki w przyszłości.

Ja przestrzegam przed takim naiwnym podejściem do tych bardzo wyrachowanych i cynicznych graczy. Mówię tutaj o władzach chińskich i rosyjskich. I przede wszystkim przestrzegałbym władze polskie, i także inny państw europejskich przed zakupem, i próbą zaszczepienia swoich obywateli szczepionką, która nie jest przetestowana - ocenił Donald Tusk.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić