Pięciolatek cierpiał na uciążliwy kaszel. Prześwietlenie płuc zszokowało lekarzy

6

To dziecko może mówić o sporym szczęściu w nieszczęściu. 5-latek z Paragwaju w Ameryce Południowej miał nieustanny, uporczywy kaszel, który dokuczał mu od trzech miesięcy. Gdy lekarze w końcu wykonali chłopcu prześwietlenie płuc, aż zamarli z niedowierzania. W lewym z nich znaleźli... metalową sprężynkę.

Pięciolatek cierpiał na uciążliwy kaszel. Prześwietlenie płuc zszokowało lekarzy
Pięciolatek strasznie kaszlał. Dopiero prześwietlenie płuc pokazało, co mu dolega. (Adobe Stock, megaflopp)

To mogło skończyć się prawdziwą tragedią. Jak pisze "The Mirror", pięciolatek z Paragwaju intensywnie kaszlał od grudnia 2022 roku. Rodzice początkowo zwlekali z wizytą u lekarzy. Myśleli, że to objaw infekcji górnych dróg oddechowych. Niestety, srogo się mylili. Diagnoza okazała się szokująca.

Gdy uciążliwa dolegliwość wciąż nie odpuszczała, rodzice zabrali synka na badania do szpitala. Specjaliści dwoili się i troili, by znaleźć przyczynę uporczywego kaszlu. Dziecko najpierw leczono w Hospital Regional De Villarrica w Paragwaju, a później w Narodowym Instytutcie Chorób Układu Oddechowego i Środowiskowego.

Sprężynka w lewym płucu. Chłopiec przeszedł pilną operację

Fachowcy w pewnym momencie wykonali u pięciolatka klasyczne prześwietlenie płuc. Gdy spojrzeli na otrzymane zdjęcie rentgenowskie, aż zaniemówili z wrażenia. Dostrzegli bowiem, że w lewym płacie tego narządu znajduje się dziwny, metalowy przedmiot. To była mała sprężynka, którą chłopiec połknął.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Noszenie maseczek powoduje grzybicę płuc? Dr Tomasz Rożek rozwiewa wątpliwości

8 marca bieżącego roku dziecko trafiło w pilnym trybie na stół operacyjny. Lekarze wyjęli mu chirurgicznie z lewego płuca małą sprężynkę. Na szczęście trudny zabieg przebiegł bez groźnych dla życia komplikacji.

Jak przypomina "The Mirror", doktor Carlos Morinigo, który wykonał operację, podał, że ta była skomplikowana ze względu na długi czas przebywania ciała obcego w płucu oraz z powodu licznych uszkodzeń, jakie ono tam wyrządziło.

Specjalista zaznaczył też, iż pojemność tego narządu poprawi się u chłopca wraz z kolejnymi tygodniami. Dziecko wróci do pełni zdrowia.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić