Pierwsza muzułmańska szkoła tańca na rurze. Ma aprobatę imamów

4

Przedstawicielka społeczności tatarskiej w Kazaniu w Rosji wyszła z niecodzienną inicjatywą. Postanowiła założyć pierwszą na świecie szkołę tańca na rurze tylko dla muzułmanek. Mimo, że kobieta zdobyła poparcie miejscowych imamów, projekt wciąż budzi ogromne kontrowersje.

Pierwsza muzułmańska szkoła tańca na rurze. Ma aprobatę imamów
Lesan Dauljetowa chce uczyć muzułmanki tańca na rurze (Getty Images, Twitter)

Pomysłodawczyni szkoły tańca na rurze dla muzułmanek Lesan Dauljetowa twierdzi, że odkryła lukę na rynku. Podkreśliła, że wiele tatarskich kobiet może czuć się nieswojo w studiach tańca, które odwiedzają także mężczyźni. Dlatego postanowiła wyjść z własną inicjatywą.

Doszłam do wniosku, że chcę stworzyć komfortowe warunki dla muzułmańskich kobiet. Będą mogły ćwiczyć bez wścibskiego wzroku mężczyzn – powiedziała Dauljetowa w rozmowie z lokalną telewizją.

Islamskie studio tańca na rurze. Zakaz filmowania i wizyt mężczyzn

Kazań to stolica Tatarstanu, rosyjskiej autonomicznej republiki z większością muzułmańską. Miasto położone jest około 800 km na wschód od Moskwy. Region słynie z bogatej kultury, łączącej rosyjskie tradycje narodowe z dziedzictwem Tatarów.

Nowe studio tańca Dauljetowej ma mieć rygorystyczne zasady. Wszystkie okna będą zasłonięte, a w budynku obowiązywać będzie zakaz filmowania. Do środka nie będą mogli żadni mężczyźni.

Ponadto, w piosenkach do których tańczyć będą kobiety, mają nie pojawiać się jakiekolwiek wulgaryzmy. Pomysłodawczyni ocenia, że jej projekt ma duże szanse powodzenia. Dużo kobiet chce bowiem ćwiczyć, aby imponować swoim mężom.

Muzułmanki będą się uczyć tańczyć na rurze. Projekt budzi kontrowersje

Szkoła tańca znajdować będzie się naprzeciwko meczetu. Inicjatywę całkowicie zaakceptował miejscowy imam Ansar Chazrat Miechtachow. Podkreślił przy tym, że nie ma jakiegokolwiek powodu, dla którego muzułmanka nie mogłaby tańczyć na rurze.

Organizatorka przyszła do mnie i powiedziała, że kobiety chcą uczyć się tańczyć, żeby ich mężowie nie oglądali się za innymi. Oczywiście wyraziliśmy zgodę. Nie ma w tym nic sprzecznego z naukami islamu – powiedział.

Pomysł nie wszystkim jednak się spodobał. Pod adresem szkoły tańca padają oskarżenia ze strony Związku Muzułmanek Rosji i Tatarstanu. Jego szefowa Nailja Ziganszyny twierdzi, że kobieta nie musi "wić się na rurze", a mąż powinien kochać jej duszę.

W rodzinach muzułmańskich nie ma problemu z dzietnością. Wszystkie mają pięć, osiem, dziesięć dzieci. Nie ma potrzeby uczyć kobiet jakichś sztuczek i nazywać tego sportem – podkreśliła.

Islam w Tatarstanie. Jest główną religią od ponad tysiąca lat

Islam jest religią dominującą w Tatarstanie od ponad 1000 lat. Jego wyznawcy przetrwali między innymi panowanie Bułgarów, Mongołów i Turków. W okresie Związku Radzieckiego, kiedy wszystkie religie były represjonowane, liczba jego wyznawców nieznacznie spadła. Wciąż jednak ponad połowa mieszkańców regionu identyfikuje się jako muzułmanie.

Obejrzyj także: Zawodniczki pole dance odcinają się od klubów go-go. Duże perspektywy przed nowym sportem

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić