Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Pierwsza ofiara śmiertelna. Gigantyczny szerszeń z Azji dotarł do Europy

372

Hiszpania. 54-latek zmarł po ugryzieniu przez azjatyckiego szerszenia giganta. Jak donosi Fox News, mężczyzna akurat pracował przy swoim ulu.

Pierwsza ofiara śmiertelna. Gigantyczny szerszeń z Azji dotarł do Europy
(Wikipedia)

Plaga gigantycznych szerszeni z Azji

Szerszeń gigant z Azji może osiągać około 5 cm! Stanowi ogromne zagrożenie dla pszczół - w ciągu kilku godzin może zniszczyć całe ule. Dodatkowo, według New York Timesa, to właśnie ten groźny owad przyczynia się do śmierci około 50 osób w Japonii rocznie. Przez swoje 6-milimetrowe żądło potrafi wstrzyknąć w cało ukąszonego potężną dawkę silnego jadu. Badacze apelują jednak, by nie siać paniki. Owady te żyją od wieków w Azji, a straszenie przed nimi mogłoby doprowadzić do jeszcze większych szkód w środowisku.

Azjatycki szerszeń gigant pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Łapią go w pułapkę

W Stanach Zjednoczonych, jak podał Fox News, azjatyckie szerszenie giganty zostały zauważone w ubiegłym tygodniu w stanie Waszyngton. Amerykanie chcą je złapać w pułapkę.

Szerszeń gigant z Azji zagraża pszczołom. Amerykanie boją się, że szerszenie zniszczą populację pszczół, a te zapylają przecież 75 procent kwiatów w Stanach Zjednoczonych. Uprawa owoców, orzechów i warzyw nie byłaby możliwa bez pszczół.

Szerszeń "morderca" przypomina Amerykanom "zabójcze pszczoły" (afrykańskie pszczoły miodne), które pojawiły się w latach 70. XX wieku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić