aktualizacja 

Pigułkę dzień po przepisze aptekarz? Farmaceuci zabrali głos

22

Po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty, temat wraca pod postacią projektu, w którym tabletkę dzień po mogliby przepisywać farmaceuci. Oto co o pomyśle sądzą pracownicy i pracownice aptek.

Pigułkę dzień po przepisze aptekarz? Farmaceuci zabrali głos
apteka/ Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, Benjamin Nolte / noltemedia)

Nowy projekt resortu zdrowia zakłada, że to farmaceuci bez udziału lekarza będą mogli samodzielnie wystawiać recepty na antykoncepcję awaryjna osobom powyżej 15 roku życia.

To pilotażowy program, który miałby działać na mocy rozporządzenia jako opieka farmaceuty sprawowana nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zakłada on, że po przeprowadzeniu konsultacji z pacjentką na osobności, osoba pracująca w aptece mogłaby wypisać receptę.

Ale co na ten temat sądzą sami farmaceuci? O ich opinie w kilku aptekach zapytali dziennikarze Gazety Wyborczej. To, co usłyszeli od aptekarzy i aptekarek nie pozostawia wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedoceniane pierwiastki. Czy warto suplementować cynk i selen?

Poza osobistymi opiniami, farmaceuci wskazali na logistyczne luki w projekcie polegające choćby na tym, ze trudno w obrębie apteki wygospodarować osobną przestrzeń, w której miałyby odbywać się konsultacje.

Nie wyobrażam sobie prowadzić wywiadu z nastoletnią pacjentką i pytać o szczegóły życia intymnego, by stwierdzić, czy ona potrzebuje antykoncepcję awaryjną, czy nie.(...) Ale nie wiem, czy chcę brać odpowiedzialność za wypisanie tej pigułki nastolatce - tłumaczy jedna z krakowskich farmaceutek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

A inna aptekarka zauważa, że w mediach pojawiają się sprzeczne informacje o tym, czy dziewczyna przed ukończeniem 18. roku życia musi mieć zgodę rodzica na wypisanie tabletki czy też nie. "Dopóki to nie będzie jasne, nie będę wypisywać recept" - zaznacza.

Program jest pilotażowy, udział w nim jest dobrowolny dlatego nie obejmuje wszystkich aptek.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić