Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

PiS poparł tę ustawę dla Kościoła? Polacy mają wątpliwości

41
Podziel się

Polacy coraz bardziej narzekają na brak niedziel handlowych. Czy możemy liczyć na poluzowanie tej ustawy? Wręcz przeciwnie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdradza dlaczego.

PiS poparł tę ustawę dla Kościoła? Polacy mają wątpliwości
Polacy mają wątpliwości co do niedziel handlowych. (PAP)
bEKbGdFh

Czy Polakom podoba się zakaz handlu w niedzielę? To temat, który od 2017 roku wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak badania wskazują, że zdecydowana większość wolałaby albo całkowitego zniesienia zakazu, albo więcej niedziel handlowych w roku. W 2021 roku takich dni będzie jedynie siedem.

Inicjatywa ta powstała m.in. dzięki NSZZ "Solidarność". Przyjęto ją w 2017 roku, a rok później weszła już w życie. Co więcej, ta sama organizacja chce ograniczenia handlu poprzez sklepy zarejestrowane jako placówki pocztowe.

bEKbGdFj
Ograniczenie handlu w niedziele może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną - tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cytowane przez "Super Express".

Jednak niektórzy mają wątpliwości, czy aby na pewno taki właśnie cel przyświecał polskiemu rządowi przy uchwaleniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Badania na ten temat zrobił "Super Express". Aż 86 proc. czytelników uznało, że PiS w ten sposób chciał przypodobać się Kościołowi. 85 proc. uznało z kolei, że Kościół popierając tę ustawę wcale nie ma na celu polityki prorodzinnej, a chce, by więcej osób mogło uczestniczyć w niedzielnej mszy, a na tacę przybywało więcej datków.

Pojawiają się głosy domagające się zmiany tego prawa. Odezwała się w tej sprawie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

bEKbGdFp
Od początku pandemii bardzo chcieliśmy znieść zakaz handlu w niedziele, żeby klienci mogli przez 7 dni w tygodniu robić zakupy. Jeśli udałoby się wprowadzić taką zmianę teraz, moglibyśmy zwiększyć konsumpcję i zysk handlowców, a przez to wpływy do budżetu państwa - mówiła dla serwisu eNewsroom Renata Juszkiewicz, prezes zarządu POHiD.
Zobacz także: Afera mailowa. Jan Maria Jackowski o korzystaniu ze służbowej skrzynki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKbGdFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Maomam
4 miesiące temu
Po co wpływy z podatków z handlu we niedzielę? Wydrukować można 500+ DAC POLACZKOWI NIECH ZANIESIE na tacę!
aza
4 miesiące temu
Zaprzedali kraj facetom w sukienkach. Powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Wszyscy politycy od 1989 roku, których podpisy widnieją na dokumentach oddających za bezcen kościołowi ziemię, budynki, dającymi kasę.
Taaa
4 miesiące temu
W normalnych cywilizowanych krajach niedziela jest wolna od handlu . Jedynie w Polsce muszą robić zakupy w niedzielę . Chore .
bEKbGdFL
Od ognia
4 miesiące temu
wody i POwskich rządów bron nas panie Boze
12%mafi PO
4 miesiące temu
nie moze rzadzic Polską
Aśka 74
4 miesiące temu
Kościół w Polsce nie podlega pod nasz rząd tylko pod Watykan,księża nie mają prawa decydować za nas ,nie podoba się to zwinąć manatki i Watykan czeka.Oni powinni zaistnieć na takich samych zasadach jak lidl,Biedronka .
pacyfista
4 miesiące temu
jedna mafia wspiera drugą mafie nie dobro rodziny jest celem nadrzędnym kk tylko dobro na tacy
Wodnik
4 miesiące temu
Ale nikt nikogo nie zmusza do pójścia do sklepów,wolny wybór.
LLLLLLL
4 miesiące temu
Nacja słowiańska jak widać jest ułomna, głupia i prymitywna i powinna żyć jak kiedyś w niewoli. Więcej robi szkody nie tylko dla kraju, ale i całej europy. Nie kasować.
handeł
4 miesiące temu
Oczywiście, że jest to "ukłon" w stronę żądań kościoła. Żadna troska o rodziny!
AAA
4 miesiące temu
Żadnych niedziel handlowych , wszystkie wolne . Często podróżuje na południe bo mam działkę. Trasa przez Oświęcim , Wadowice itd w niedzielę handlową to jakiś koszmar . Wszyscy mieszkańcy ruszają do marketów jakby w tygodniu nie mogli . Zakupy w niedzielę nawet w marketach budowlanych to jakiś sport narodowy....do kościoła - potem rosół , pół litra i oglądać TVP , a nie szlajać się po marketach !!!!!
Adek
4 miesiące temu
Ja nie chce tych niedziel handlowych i mam gdzieś za to dodatkową kasę czy dzień wolnego, w niedzielę chce z rodziną pojechać sobie nad jezioro czy do lasu a nie siedzieć jak niewolnik na kasie w sklepie.
JKK2
4 miesiące temu
To nie chodzi o sklepy i ich pracę w niedzielę tu chodzi o TACĘ.Bóg nakazał duchownym paść owieczki a co robią niby księża otóż je DOJĄ I STRZYGĄ
bEKbGdFD
Chłop
4 miesiące temu
Następne oszustwo !!! Co za kraj niewolników !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić