aktualizacja 

Plaża w Odessie. Na ich widok chwycił za telefon

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Honczarenko pokazał, jak drastyczne są skutki wysadzenia przez Rosjan zapory w obwodzie chersońskim. Części domów, zniszczone przez powódź trafiają nawet do położonej kilkaset kilometrów stamtąd Odessy. Rzeczy ludzi wypływają prosto z morza.

Plaża w Odessie. Na ich widok chwycił za telefon
Morze wurzuca fragmenty domów (PAP EPA, Twitter, Yulii Zozulia)

We wtorek, 6 czerwca nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim.

Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Całkowitemu zniszczeniu uległa hydroelektrownia znajdująca się na zaporze.

Drastyczne skutki powodzi

Podtopionych zostało kilkanaście miejscowości i kilkaset domów. W mediach społecznościowych pojawiają się liczne zdjęcia, na których widać, jak szybko powódź atakuje miasta. Domy są w całości zalewane wodą w ciągu kilkunastu godzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krwawa wymiana ognia. Rosjanie odepchnięci na kilometr pod Bachmutem

Pokazowym jest nagranie z Chersonia, na którym widać, jak ratownicy płyną po wodzie tuż pod siecią trakcyjną trolejbusów, która wisi na wysokości ponad 5,5 metrów. Oznacza to, że liczne domy jednorodzinne po prostu się niszczą i zaczynają płynąć razem z wodą.

"To jest ekobójstwo"

Skutki wybuchu na Kachowskiej Elektrowni Jądrowej odczuli na sobie mieszkańcy wielu regionów Ukrainy, gdzie występują problemy z dostawami wody czy prądu. Tym razem szokujące zjawisko zauważyli również mieszkańcy Odessy.

Zaczęli masowo pokazywać, jak na plaże miejskie z morza wyrzuca... meble i nawet fragmenty zniszczonych domów z obwodu chersońskiego. Świadkiem tego był m.in. deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Honczarenko.

Spójrzcie na skalę katastrofy! To jest zniszczenie ludności cywilnej, to jest ludobójstwo! To jest niszczenie przyrody i ekologii, to jest ekobójstwo! - mówi na emocjonalnym nagraniu.

W środę brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że struktura zaporty na Dnieprze w Kachowce prawdopodobnie ulegnie dalszemu zniszczeniu w ciągu najbliższych kilku dni, co spowoduje dodatkowe powodzie, Nie ma natomiast bezpośredniego zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić