Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Podejrzenie popełnienia przestępstwa. NIK składa zawiadomienie wobec Morawieckiego

84
Podziel się:

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa. NIK składa zawiadomienie wobec Morawieckiego
NIK skierowała zawiadomienie wobec premiera Morawieckiego i ministrów (Getty Images)

NIK złożył zawiadomienia do prokuratury w związku z wynikami kontroli poświęconej organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r. W czasie kontroli stwierdzono nieprawidłowości.

Jednym z efektów kontroli jest stwierdzenie, że kontrolowana jednostka naruszyła prawo. (...) NIK w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ma obowiązek skierowania odpowiedniego zawiadomienia do organów ścigania - powiedział Bogdan Skwarka, koordynator kontroli NIK.

Uznano m.in. że premier Mateusz Morawiecki nie miał podstaw prawnych do wydania dwóch decyzji administracyjnych. Zgodnie z ustaleniami wybory korespondencyjne, które się nie odbyły, kosztowały ponad 76 mln zł.

W momencie podejmowania decyzji o wyborach nie istniały żadne normy prawne, które upoważniałyby premiera do ich organizacji. Była to wyłączna kompetencja Państwowej Komisji Wyborczej - oświadczył Łukasz Pawelski z wydziału prasowego NIK.

Premier i ministrowie popełnili przestępstwo? NIK składa zawiadomienie

Marian Banaś oświadczył, że NIK składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, Jacka Sasina oraz Mariusza Kamińskiego.

W związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego chcę państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - oświadczył szef NIK Marian Banaś.

Zobacz także: Wiemy, ile będzie kosztował "Polski Ład"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(84)
babcia
9 miesięcy temu
Super mysle ze partia musi zmienic nazwe bo ten juz zbrukany nie przejdzie
Siejka
rok temu
Brawo NIK caly pis to jedna banda przestępcza powinni ponieść karę.Szacunek dla p.Banasia.
Fun
rok temu
Do tego dodajcie: zdradę dyplomatyczną, działanie na rzecz obcego państwa, zniszczenie polskiej gospodarki i rolnictwa, wycinkę lasów państwowych na niespotykaną skalę, sprzedaż zasobów naturalnych Polski za ułamek procenta ich wartości, wyprowadzenie z kasy Polaków miliardów złotych, eksperymenty medyczne na narodzie polskim, smierć 130 tys Polaków, podział Polaków i wiele, wiele innych przestępstw.
ak001
rok temu
Podejrzenie przestępstwa? Cała ta sekta, to organizacja przestępcza jak byłe PZPR
Kotupodlegly
rok temu
Podejrzenie? od lat przestepstwo jedno po drugim.
Hhh
rok temu
A mnie za złotówkę wsadzą. Dopiero była by afera.
JARO
rok temu
Szkoda ze i tak ujdzie płazem...😥
Yang sze
rok temu
Nic mu nie zrobią 💩co najwyżej
andy
rok temu
de mo kracja
pawel
rok temu
znowu beknie Komenda ...
polak
rok temu
Jedni i drudzy są siebie warci. Nie ma sprawiedliwośći na ziemi, Kto rządzi zawsze będzie swoich bronil. Kościół też taki świety rączki skladają do modlitwy, a mają wiele za uszami.
el-ka
rok temu
Nic im nie zrobią.Dopuki PIS rządzi nic im nie grozi. A i później nie poniosą żadnej odpowiedzialności.
Nansn
rok temu
Do więzienia z nim !!! Każdy musi być równo traktowany. Złodziej i tyle powinien dawno siedzieć
no tak
rok temu
Banaś wie że pod nim jest już gorąco więc zaczyna gryźć. I nie patrzy czy to zgodne z prawem czy nie, czy to dobre dla Polaków czy czy nie. Obajtka też już mieli aresztowac i co? Okazało się że to całe góry kłamst w ochronie złodziei.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić