Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Podejrzewany o terroryzm wydalony z Polski. Jest członkiem Państwa Islamskiego

Polska wydaliła obywatela Tadżykistanu, podejrzewanego o działalność terrorystyczną. O wydalenie Tadżyka wnioskowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Miał on być związany z Państwem Islamskim. To kolejny przypadek, w którym mamy do czynienia z oskarżeniami o terroryzm.

Podejrzewany o terroryzm wydalony z Polski. Jest członkiem Państwa Islamskiego
Podejrzewany o związki z Państwem Islamskim obywatel Tadżykistanu został wydalony z Polski (Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Getty Images)

Funkcjonariusze ABW zatrzymali cudzoziemca na terenie Polski centralnej. Z komunikatu Agencji możemy wyczytać, że do zatrzymania doszło "w efekcie zaawansowanych działań". Jakich – nie podano. Wiadomo jednak, że ukrywał się on pod fałszywymi danymi. Co nie jest zaskoczeniem. Kraje Azji Centralnej, jak sygnalizowali wielokrotnie nawet w otwartych źródłach funkcjonariusze Agencji, są liderami światowymi w fałszowaniu dokumentów.

Z komunikatu możemy się też dowiedzieć, że wydalony Tadżyk od kilku lat był zaangażowany w działalność terrorystyczną. Był aktywny m.in. w rejonie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Mężczyzna powiązany był również z członkami organizacji Państwo Islamskie Prowincji Khorasan, wobec których prowadzone są śledztwa w związku z przygotowywaniem aktów terrorystycznych w kilku państwach europejskich. 

Wobec Tadżyka orzeczono zakaz wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw strefy Schengen przez okres 10 lat. Deportacja cudzoziemca była realizowana w ścisłej współpracy ze Strażą Graniczną. Cudzoziemiec został wydalony lotem specjalnym w asyście funkcjonariuszy SG.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nastoletnia narzeczona dżihadysty błaga o powrót do Wielkiej Brytanii. "Przeżyłam piekło na Ziemi"

To kolejny przypadek z Polski, w którym mowa o działalności na rzecz Państwa Islamskiego. Istotne jest wskazanie na Państwo Islamskie Prowincji Chorasan. To najprawdopodobniej ta odnoga samozwańczego kalifatu, który powstał na terenie Iraku i Syrii była odpowiedzialna za zamach z 22 marca w Moskwie.

W lipcu ub. roku, Agencja poinformowała o zatrzymaniu "silnie zradykalizowanego" 18-latka z Polski. Zatrzymany na terenie woj. dolnośląskiego nastolatek z miejscowości Ciepłowody miał próbować nawiązać kontakt z Państwem Islamskim. Według przekazów planował uderzyć m.in. w Sejm.

Z kolei w lutym na Lotnisku Chopina w Warszawie zatrzymany został obywatel Rosji. Mężczyzna miał pozostawać w kontakcie z organizacjami terrorystycznymi na terenie krajów Bliskiego Wschodu. Dowodzi to, że obok zagrożenia, wynikającego z wojny w Ukrainie nie wolno nam i służbom zamykać oczu na zagrożenie wynikające z terroryzmu, także tego o podłożu fundamentalizmu religijnego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić