Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Podziemne miasto Hamasu. Izraelczycy nazywają je "tunelami terroru"

Tunele tworzone przez Hamas stanowią ogromne zagrożenie dla Izraela. Nic dziwnego, że wojsko wzięło je na cel. Podczas bombardowania w nocy z niedzieli na poniedziałek (8/9 października) oprócz budynków na powierzchni niszczono także tunele prowadzące do Strefy Gazy. Jakie znaczenie mają tunele Hamasu i do czego są wykorzystywane przez terrorystów? Poniżej szczegóły.

Podziemne miasto Hamasu. Izraelczycy nazywają je "tunelami terroru"
Tak wyglądają tunele Hamasu. Do czego służą? (Twitter, Sprinter)

Tunele Hamasu ciągną się kilometrami. Nie wiadomo tak naprawdę, ile ich jest w Strefie Gazy. Pewne jest jednak, że pomagają palestyńskim terrorystom w prowadzeniu ich działań w trakcie trwającego konfliktu. Izraelczycy na stronie swoich Sił Zbrojnych opisali tzw. tunele terroru - w tekście opieramy się na tych informacjach.

Sieć tuneli wybudowanych przez Hamas tworzy podziemne miasto, które zapewnia funkcjonowanie organizacji podczas prowadzenia walk z wojskiem izraelskim. Niektóre tunele prowadzą bezpośrednio ze Strefy Gazy do miejscowości, osad i społeczności izraelskich na południu kraju. Dzięki podziemnej infrastrukturze Hamas może prowadzić infiltrację ludności. Bojownicy mają możliwość przeprowadzenia akcji, takich jak porwania, sabotaż bądź inne działania wymierzone w przeciwnika.

Tunele to także zaplecze dla terrorystów z Hamasu. Służą jako bunkry i składy broni. Znajdują się w nich także centra dowodzenia. Dowódcy chowają się w nich, kiedy ich podwładni idą do boju. Hamasiści mogą dzięki tunelom sprawnie i szybko się przemieszczać, bez narażenia się na działania lotnictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Izrael odpowiedział z potężną mocą. Siła, jakiej Hamas nie widział

Jak Hamas buduje tunele?

Tunele często mają ukryte wejścia gdzieś w gęsto zaludnionym obszarze - między szkołami, szpitalami, meczetami bądź innymi budynkami znajdującymi się na terenie Gazy. To działanie celowe. Hamas woli, by wejścia znajdowały się w miejscach, gdzie znajduje się dużo cywili. Zmniejsza to ryzyko ataku wojsk Izraela.

W budowę tuneli dla Hamasu zaangażowana jest ludność palestyńska. Jak podają na swojej stronie internetowej Siły Zbrojne Izraela, koszt powstania tych konstrukcji jest znaczący. Budowa tuneli kosztuje miliony dolarów. Izrael chwali się, że przekazuje do Strefy Gazy materiały budowlane, która mają służyć do budowy szkół, szpitali, dróg. Żelazo, cement i drewno są jednak wykorzystywane do budowania podziemnego miasta.

Tak wyglądają tunele Hamasu

Jak wygląda tunel Hamasu? Jego konstrukcja jest żelbetonowa. Tunele są bardzo długie, klaustrofobicznie wąskie i niskie, ale oświetlone. Bojownicy zadbali, by obiekty te były zelektryfikowane. Tunele nadają się do długotrwałego użytkowania. Zvi Rav-Ner, były ambasador Izraela w Polsce, powiedział w jednym z wywiadów, że tunele Hamasu są jak metro bez pociągów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co warte uwagi, izraelskie wojsko ćwiczy zachowanie się w takich tunelach. W bazie wojskowej Tze'elim na pustyni Negew znajduje się fikcyjne miasto, które ma odzwierciedlać warunki panujące w Strefie Gazy. Jednym z elementów tej makiety, mającej rzeczywiste rozmiary, jest tunel mają 1,5 metra wysokości i 80 cm szerokości. Z takiej śmiertelnej pułapki trudno się wydostać, a co dopiero dostrzec czyhającego na życie żołnierza bojownika.

Wspomniana baza była wykorzystywana także przez twórców serialu "Fauda". Izraelska produkcja pokazuje, jak wygląda walka antyterrorystów z islamskimi bojownikami. W jednym z sezonów akcja toczy się także w tunelu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić