Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Pogranicznicy zatrzymali dwóch rowerzystów. Planowali podróż do USA

Dwóch obywateli Ukrainy przekroczyło zieloną granicę na rowerach. Celem ich podróży były Niemcy, a potem Stany Zjednoczone. Ich plany pokrzyżowali jednak polscy pogranicznicy, którzy od początku śledzili każdy ich ruch. Ukraińcy zostali zawróceni do ojczyzny.

Pogranicznicy zatrzymali dwóch rowerzystów. Planowali podróż do USA
Mężczyźni zatrzymani przez pograniczników z Medyki (Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)

Do zdarzenia doszło w sobotę 24 lutego. Kamery pograniczników zarejestrowały dwóch cyklistów przekraczających zieloną granicę. Na nagraniu widać, jak pokonują pokryte błotem pole i jadą polną ścieżką. Funkcjonariusze z Medyki w woj. podkarpackim zatrzymali rowerzystów kilka minut później.

Cudzoziemcy, nieświadomi, że każdy ich ruch jest dokładnie śledzony, w pośpiechu, pieszo i na jednośladach, przedzierali się przez grząski teren i kierowali w głąb Polski. Po kilkunastu minutach byli już w rękach patrolu SG, który na podstawie paszportów ustalił ich dane — powiedział rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz cytowany przez TVN24.

Z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że zatrzymani Ukraińcy mieli 25 i 35 lat. Mężczyźni planowali dostać się do Niemiec, gdzie chcieli przez jakiś czas pracować, a po wyrobieniu niezbędnych dokumentów planowali wylecieć do Stanów Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźne odkrycie w dostawie piasku. Na miejsce wezwano służby

Straż Graniczna ukarała obu obywateli mandatami karnymi, a potem odesłała do ich ojczyzny.

Młodzi Ukraińcy nie chcą walczyć. Wielu z nich nielegalnie opuszcza kraj

Wielu młodych Ukraińców nie chce trafić na front, dlatego decydują się na ucieczkę z kraju. CBC News relacjonuje, że obawa o własne życie zmusza ich do podjęcia "ryzykownych podróży przez granice". Zabierając ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, bocznymi drogami próbują wydostać się z Ukrainy, której zgodnie z prawem opuścić nie mogą.

CBC News wskazuje, że zdesperowani Ukraińcy, którzy boją się, że będą "mięsem armatnim" najczęściej wybierają granicę z Mołdawią, której przekroczenie ma być "najłatwiejsze". Wielu z nich jest wychwytywanych i zawracanych do ojczyzny.

Ukraińskie władze, które borykają się z niedoborami w armii, planują wprowadzić zmiany w ustawie o mobilizacji. Obniżeniu ma ulec między innymi wiek poborowych — z 27 na 25 lat. Projekt zakłada także kary za uchylanie się od służby wojskowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić