Bogdan Kicka| 

Pokazali drzewo we Wrocławiu. Fachowcy przecierają oczy ze zdumienia

134

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. W tym roku zdaje się to robić wyjątkowo wcześnie i to bardzo niepokojące. Wystarczy rozejrzeć się po otaczających nas roślinach, jak we Wrocławiu, gdzie kwitną kasztanowce. W sieci pojawiły się zdjęcia, które dokumentują ten zaskakujący przypadek.

Pokazali drzewo we Wrocławiu. Fachowcy przecierają oczy ze zdumienia
Kwitnące drzewo kasztanowca we Wrocławiu (Facebook, Lubuscy Łowcy Burz)

Za nami pierwsze tygodnie kalendarzowej wiosny, co widać po panującej aurze, temperaturach czy budzącej się do życia przyrodzie.

Zwykle już na początku marca można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny, kiedy to z ziemi przebijają się pierwsze kiełkujące rośliny, takie jak przebiśniegi i krokusy. Ich pojawienie się jest jednym z pierwszych sygnałów końca zimy i nadejścia cieplejszych dni.

Wraz z dłuższymi dniami i wzrostem temperatury, drzewa zaczynają wypuszczać liście, co znacznie zmienia krajobraz. Buchną zielenią brzozy, dęby, kasztany i inne gatunki drzew liściastych. W tym roku, za sprawą sprzyjającej aury, zdaje się, że do tych procesów dochodzi nieco wcześniej niż w poprzednich latach. To bardzo zaskakujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Użądlenie tej osy jest najbardziej bolesne. Klecanka na nagraniu leśników z Biłgoraju

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali w sieci zdjęcie, które jednoznacznie pokazuje, że "wegetacja przyspieszyła" w tym roku bardzo niepokojąco. To efekt ocieplenia klimatu.

Wegetacja tak przyspieszyła, że już zaczęły kwitnąć kasztanowce... na miesiąc przed maturami, Wrocław.

Dodajmy, że w Polsce kasztanowce zwykle zaczynają kwitnąć na przełomie kwietnia i maja, a ich kwitnienie może trwać do początku czerwca.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Przedwczesna wiosna może mieć swoje negatywne konsekwencje

Rośliny, które kwitną wcześniej, mogą być narażone na późne przymrozki, co zagraża ich rozwojowi i przyszłemu plonowi. Podobnie, zwierzęta rozpoczynające cykle życiowe wcześniej mogą napotkać trudności, jeśli warunki pogodowe nagle się zmienią i powróci chłód.

W kontekście zmian klimatycznych, obserwacja wcześniejszego przebudzenia się natury staje się coraz częstsza. Jest to znak, że nasze środowisko szybko się zmienia, co wymaga od naukowców, ekologów, a także zwykłych obserwatorów przyrody zwrócenia szczególnej uwagi na te zmiany, aby lepiej zrozumieć ich długoterminowe konsekwencje dla lokalnych i globalnych ekosystemów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić