Zapomnij o hortensjach. Tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi

4

Hortensje pięknie wyglądają w ogrodzie i chętnie sadzimy je w ogrodzie, gdy tylko pogoda staje się przyjemnie wiosenna. Jest jednak inna, znacznie mniej znana roślina, której pozazdroszczą ci sąsiedzi. Jest łatwa w uprawie i kwitnie pięknymi niebieskimi kwiatami.

Zapomnij o hortensjach. Tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi
Jak dbać o ołownika uszkowatego? (Adobe Stock)

Jego naturalnym środowiskiem jest południowa i południowo-wschodnia Afryka, jednak to egzotyczne pochodzenie nie oznacza, że nie możesz uprawiać ołownika uszkowatego w Polsce. Sadzony na wiosnę wypuści ogromne ilości błękitnych kwiatów, od których będą uginać się gałęzie. 

Ołownik uszkowaty sprawdzi się w ogródku, ale również na balkonie oraz tarasie. Jego wyjątkowe kwiaty spowodują, że sąsiedzi z ciekawością będą pytać się o tę roślinę i szybko pożałują, że zdecydowali się na posadzenie tradycyjnej hortensji. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dziwidło olbrzymie - największy kwiat świata. Sensacja w Ogrodzie Botanicznym UW

Ołownik uszkowaty zawdzięcza swoje piękno wyjątkowym kwiatom 

Ołownik uszkowaty jest krzewem, który kwitnie przez całe lato. Jego dużą zaletą jest fakt, że nie rozrasta się dziko, jednak może osiągnąć wysokość od 50 cm do nawet 2-3 metrów. W okresie od maja do września urzeka pięknymi, niebieskimi kwiatami, lecz zdarza się też, że pojedyncze sztuki zakwitną na fioletowo lub biało. To tego ołownik posiada soczyście zielone liście.

Krzew ten należy do uprawy pojemnikowej, a ze względu na swoje szybko rosnące gałęzie, nadaje się do prowadzenia po podporach. 

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jak pielęgnować ołownika uszkowatego?

Uprawa ołownika uszkowatego nie jest skomplikowana, ale należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie stanowisko dla tej rośliny. Pochodzący z Afryki ołownik uszkowaty najlepiej rośnie w miejscach o dobrej ekspozycji słonecznej, ewentualnie w lekkim cieniu. W całkowitym zacienieniu może nie rozwijać się prawidłowo i nie wypuszczać bujnych kwiatów. 

Istotne jest także odpowiednie podłoże, w którym rośnie ta roślina. Gleba powinna być żyzna, najlepiej o strukturze gliniasto-próchniczej. Jednakże kluczowe jest zachowanie umiarkowanej wilgotności, bez przelania, ponieważ nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia rośliny.

Jak podlewać ołownika?

Należy pamiętać, że odpowiednia opieka nad ołownikiem uszkowatym to nie tylko kwestia posadzenia, ale także kontynuowanej pielęgnacji. Regularne podlewanie odgrywa kluczową rolę w dalszym rozwoju rośliny, jednak należy dbać, aby nie było ani zbyt oszczędne, ani zbyt obfite. 

Aby cieszyć się obfitością kwiatów, warto od kwietnia do sierpnia regularnie nawozić roślinę pełnoskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących. Dodatek pełnoskładnikowego nawozu poprawi kondycję krzewu oraz pozytywnie wpłynie na jego wzrost. 

Ołownik uszkowaty jest odporny na niewielkie przymrozki do -5 stopni Celsjusza, jednakże nie powinien być wystawiany na zewnątrz podczas ekstremalnych zim. Późnej jesieni zaleca się przeniesienie donicy z rośliną do wnętrza, gdzie będzie mogła bezpiecznie przezimować - najlepiej w temperaturze 3-13 stopni.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: KM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić