aktualizacja 

Pokazali zdjęcia z Rosji, nie ma wątpliwości. Fatalne wieści dla Ukrainy

Kurt Campbell, wiceszef amerykańskiej dyplomacji, jest przekonany, że Rosja odbudowała już swoją armię po stratach poniesionych podczas inwazji na Ukrainę. Co gorsza, w sieci pojawiły się na to dowody w postaci zdjęć, które zdobył portal Frontelligence Insight. Widać na nich, że Rosjanie pracują w pocie czoła nad odbudową sił inwazyjnych.

Pokazali zdjęcia z Rosji, nie ma wątpliwości. Fatalne wieści dla Ukrainy
Rosjanie odbudowują swoją armię, dowody zdobył portal Frontelligence Insight (Telegram, Frontelligence Insight)

Według wysokiego urzędnika Departamentu Stanu USA Kurta Campbella, Rosja odbudowała swoją armię po poniesieniu ogromnych strat podczas inwazji na Ukrainę.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy oceniliśmy, że Rosja prawie całkowicie odbudowała się pod względem militarnym - powiedział zastępca sekretarza stanu Kurt Campbell podczas wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego.

Choć prawdą jest, że Rosja stale odbudowuje swoje siły i stara się uzupełniać straty, w tym rekrutując nowy personel oraz tworząc nowe jednostki i okręgi wojskowe, to jednak rzeczywistość znacznie odbiega od tego, co pojawia się na papierze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bomby termobaryczne Putina. Gen. Bieniek wyjaśnia, jak działają

Portal Frontelligence Insight ściśle monitorował wiele rosyjskich jednostek i odnotował problem, który stał się bardziej widoczny od 2023 r. i nadal się pogłębia w 2024 r. Pojazdy opancerzone są w armii Władimira Putina zastępowane pojazdami cywilnymi, takimi jak samochody dostawcze, pickupy i inne pojazdy nieopancerzone.

Rosjanie nie mają wystarczających możliwości, by wszystkie stracone maszyny zastępować nowo wyprodukowanymi. Udokumentowano dowody wymiany czołgów T-72 różnych modyfikacji na T-62 i T-55 w co najmniej jednym oddziale czołgowym.

Chociaż nie znamy sytuacji we wszystkich jednostkach, sporadyczne filmy przedstawiające T-55 i T-62 w różnych obszarach sugerują, że nie jest to odosobniony przypadek. Dwa ostatnie egzemplarze produkowane były w latach 50 i 60 XX. wieku.

Od początku inwazji liczba straconych pojazdów przekroczyła 15 tysięcy na koniec marca, w tym 2856 czołgów, 135 helikopterów, 106 samolotów i 20 statków. Rosja nie jest w stanie zastąpić takich liczb w ciągu dwóch lat, mimo iż w swoich zapasach ma jeszcze wiele maszyn, które pamiętają czasy ZSRR.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo poniesionych strat w pojazdach lądowych, morskich i powietrznych, Rosja poważnie rozbudowała swój arsenał rakietowy, potencjalnie jeden z najliczniejszych na świecie, składający się z setek tysięcy taktycznych dronów rozpoznawczych, samobójczych i bombowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chiny pomagają Rosji w zbrojeniach

Należy pamiętać, że Moskwa zwiększyła wydatki na obronność od 2022 r. - do 6 procent krajowego PKB w budżecie na 2024 r. Wzrost ten jest częścią szerszych wysiłków Kremla mających na celu przeniesienie swojej gospodarki, a w szczególności przemysłu obronnego, na stopę wojenną.

Część sukcesu Rosjan wynika ze wsparcia Chin, a także Korei Północnej i Iranu. Zarówno Campbell, jak i inny urzędnicy stwierdzili, że Chiny pomogły swojemu partnerowi przetrwać niepowodzenia gospodarcze i militarne w ciągu ostatnich dwóch lat.

Naprawdę widzieliśmy, jak Chińska Republika Ludowa zaczęła pomagać w odbudowie rosyjskiej bazy przemysłowej branży obronnej, zasadniczo uzupełniając wymianę handlową z europejskimi partnerami, która wygasła wraz z inwazją Rosji - powiedział Amerykanin.

Pewne jest jednak to, że odbudowa armii zajmie Rosji wiele lat. Kształt rosyjskich sił w kolejnych latach wyglądać będzie zupełnie inaczej. Od wyniku wojny będzie zależeć ich przyszły rozmiar i skład.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić