Polacy kontra Romowie. Zamieszki w Mielcu. Są zarzuty dla matki 16-latka

227

Prokuratura Rejonowa w Mielcu (woj. podkarpackie) przedstawiła zarzuty matce 16-latka. To właśnie konflikt chłopca z młodszym o rok Romem doprowadził do zamieszek, które eskalowały do tego stopnia, że zakończyły się interwencją policji.

Polacy kontra Romowie. Zamieszki w Mielcu. Są zarzuty dla matki 16-latka
Do zamieszek w Mielcu doszło między Polakami a Romami. Jeden z uczestników celowo wjechał autem w grupę mężczyzn (YouTube)

Starcia między Polakami a Romami rozegrały się w niedzielę 27 czerwca. W pewnym momencie w tłum celowo wjechało auto. Do opanowania sytuacji konieczne okazało się wysłanie funkcjonariuszy policji wyposażonych w broń gładkolufową oraz gaz.

Zamieszki w Mielcu. Zarzuty dla matki pobitego 16-latka

Jak poinformował rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, podłożem konfliktu była sytuacja, do której doszło na początku czerwca. 15-latek narodowości romskiej wybił dwa przednie zęby starszemu o rok mielczaninowi, a sprawę skierowano do sądu rodzinnego.

Od czasu zajścia między nastolatkami konflikt między Polakami i Romami narastał, aż doszło do jego eskalacji w ubiegłą niedzielę. Teraz zarzuty usłyszała matka pobitego 16-latka, która według ustaleń Gazety Wyborczej nie tylko uczestniczyła w starciach, lecz także kierowała grupą mieszkańców Mielca.

Jak potwierdził Marian Burczyk, matka 16-latka odpowie za udział w zbiegowisku publicznym. Szef Prokuratury Rejonowej w Mielcu wymienił również kierowanie gróźb oraz zmuszanie pokrzywdzonych do określonego zachowania. Kobieta miała żądać wydania nastolatka, który wcześniej pobił jej syna, a także nakłaniać do popełnienia przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Dotyczą one [zarzuty – przyp. red.] udziału w zbiegowisku publicznym, kierowania gróźb i zmuszanie do określonego zachowania pokrzywdzonych. Kobieta żądała wydania sprawcy pobicia, nakłaniała do popełnienia przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu – przekazał prokurator Marian Burczyk w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Zobacz także: Zobacz też: Romowie w dobie pandemii. Koronawirus wyjątkowo w nich uderzył
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić