Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Polacy piszą o pladze. Ekspert mówi, co dzieje się w Polsce

222

Wiele osób narzeka, że tegoroczne wakacje to nie tylko intensywny upał, ale też istna plaga os. Owady, które potrafią boleśnie użądlić, zakładają często gniazda w domach i altanach, stanowiąc zagrożenie dla turystów czy mieszkańców. Czy jednak os jest rzeczywiście więcej?

Polacy piszą o pladze. Ekspert mówi, co dzieje się w Polsce
Gniazdo os. Zdjęcie poglądowe (PAP, Miros�aw Trembecki)

Internauci narzekają na prawdziwą plagę os. Owady mają atakować wczasowiczów w kurortach, działkowiczów oraz osoby spędzające urlop we własnych domach. Wlatują przez okna i budzą strach.

O sprawie pisze Onet, cytując kobietę, której osy popsuły urlop.

Os było tak dużo, że nie nadążałam z packą na muchy. Owady zatruwały codzienne, spokojne funkcjonowanie. Nie pomagał też słoik z miodem. Musiałam w końcu zrezygnować z odpoczynku na działce i wróciłam do miasta - powiedziała Onetowi pani Barbara z Ostrowi Mazowieckiej.

Na plagę os narzekają też turyści w górach czy nad morzem. Szczególnie boją się rodzice małych dzieci i osoby uczulone. Dla nich użądlenie takiego owada stanowi poważne zagrożenie.

Nie mogę wyjść z małym dzieckiem na taras domu rodziców. Cały czas mamy zamontowaną moskitierę. Na działce mieliśmy już dwa razy kokon z larwami, który jednak szybko usunęliśmy. Ciężka sprawa - twierdzi pani Anna, czytelniczka o2.pl z okolic Torunia.

Problem mają też pszczelarze.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Czy rzeczywiście os jest więcej? Ekspertka ma wątpliwości

Mieszkańcy wielu regionów Polski i turyści uważają, że os jest więcej niż w poprzednich latach. Zwracają też uwagę na wzmożoną aktywność owadów.

Etymolog Ewa Sady, z Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW w Warszawie zauważa, że rzeczywiście możemy mieć wrażenie, że owadów jest teraz więcej. Nie wynika to jednak z ich liczby.

Wzmożona aktywność związana jest z cyklem życiowym owada. Z tego względu wydaje się, że os jest więcej niż zwykle. Zakończył się cykl składania jaj i robotnice nie mają tylu obowiązków. Mogą szukać więc pożywienia i przygód. Są bardzo aktywne i zdezorientowane - mówi w rozmowie z Onetem Ewa Sady.

Specjalistka dodaje jednocześnie, że w wakacje jemy dużo słodkości (np. lodów) co potęguje wrażenie "plagi". Pamiętajmy, aby starać się nie zabijać os. Są to pożyteczne owady.

Warto zamontować w oknach moskitiery. To ograniczy ryzyko "wtargnięcia" os do naszych domów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić