Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Polska poderwała myśliwce. Rosjanie pojawili się nad Bałtykiem

Polskie wojsko znów poderwało swoje myśliwce. Tym razem sprawa dotyczyła lecącego w poniedziałek 6 maja w sąsiedztwie polskiej strefy powietrznej rosyjskiego samolotu Ił-20. Jak informuje Dowództwo Operacyjne, tym razem skończyło się na przechwyceniu i dokonaniu identyfikacji wizualnej.

Polska poderwała myśliwce. Rosjanie pojawili się nad Bałtykiem
Polskie myśliwce F-16 (Getty Images, Giovanni Colla)

We wtorek 6 maja polscy lotnicy znów mieli sporo pracy. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne, w pobliżu granicy polskich wód terytorialnych pojawił się rosyjski samolot.

Na miejscu natychmiast pojawiła się para dyżurna MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, która dokonała przechwycenia oraz identyfikacji wizualnej rosyjskiego samolotu.

Jak się okazało, był to samolot rozpoznawczy Ił-20, który wystartował z Obwodu Królewieckiego. W czasie przechwycenia przez polskie myśliwce wykonywał on swoje zadania w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim. Na szczęście nie miało dojść do naruszenia granicy polskich wód terytorialnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie zmierzali na front. Ukraińcy tylko na to czekali
Trwa ładowanie wpisu:twitter

To nie pierwszy tego typu przypadek

Nie jest tajemnicą, że po eskalacji w 2022 roku konfliktu w Ukrainie tego typu wydarzenia zdarzają się systematycznie. Są one bowiem jednym z elementów sprawdzających czujność systemów Polski i NATO. Dlatego też, do każdego tego typu incydentu wojsko podchodzi ze szczególną uwagą.

Jak zauważa polskie Dowództwo Operacyjne, nie jest to pierwszy przypadek, w którym uczestniczył przechwycony w poniedziałek Ił-20. Ostatni incydent z jego udziałem miał bowiem miejsce 3 maja. Wówczas rosyjski samolot przechwyciła para dyżurna F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej to fundament bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki sprawnemu działaniu personelu naziemnego oraz załóg samolotów możemy być pewni, że jesteśmy chronieni przed zagrożeniami z powietrza — uspokaja na platformie X Dowództwo Operacyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić